Spousta lidí kritizuje na Windows Vista, že kromě vzhledu se v systému nic nezměnilo. To je naprostý nesmysl, ve Windows Vista funguje mnoho věcí uvnitř úplně jinak a vývojáři v Microsoftu odvedli velký kus dobré práce. Jen tak mimochodem, přednačítání často používaných aplikací do paměti, lepší správa paměti, podpora nových zařízení a technologií, Media Center, IIS 7 a výrazně vylepšený model zabezpečení a uživatelských práv, to je jen pár věcí, které se změnily a zlepšily.
Pokud člověk s počítačem pracovat umí, tak s Vistou víceméně žádné problémy nemá. Problémy mají ti, kteří tento nový operační systém instalují na starší počítače mající málo paměti, které pro něj nejsou určeny, a pak se diví, že to je pomalejší (bodejť by nebylo). A pak samozřejmě mají problémy ti, kteří si systém zabordelí tunami kradených, nelegálních aplikací a virů a pak se diví, že jim systém padá. To je jako když se nebudete starat o svůj dům, za chvíli se vám tam taky usadí špína, hmyz a squatteři.
Já osobně mám Windows Vista, systém běží hladce a bez potíží. Restartuji ho jednou za měsíc kvůli aktualizacím, jinak na noc jej hibernuji a před restartem má Vista uptime klidně 250 hodin. Výhoda je, že instalace systému včetně všeho je hotová za 1 den a funguje to rok, dva, klidně i tři. Stačí používat jen ověřené a fungující aplikace a žádné mizerně napsané bastly, které jen zabordelují systém. samozřejmě nelézt na stránky, kde můžete chytit nějaké viry, prostě chovat se rozumně.
Teď se začíná mluvit o Windows 7. I podle oficiálních prohlášení se změní především vzhled a uživatelské rozhraní, lidé tedy nadávají o to víc. Někdo říká, že Vista byla na nic, že nepřinesla nic nového, že prostě jen Microsoft potřeboval prodávat, a že z XP přejde rovnou na Windows Seven, protože až tam jsou skutečná vylepšení. Tedy naprostý opak toho, jak je to ve skutečnosti.
Že ale Vista nic nepřinesla? Hloupost. Přinesla nám stabilní a funkční základ a technologie, které budou Windows 7 využívat (např. Aero, DirectX 10 atd.). Nad Windows XP by se toho už tolik postavit nedalo, bylo prostě nutné některé součásti přepsat, aby se nich mohlo dále stavět. Prostě Vista musela přijít a je dobře, že přišla. Některé věci by se na ní daly zlepšit, ale zavděčit se šesti miliardám lidí na celém světě, to prostě nejde.
Mnoho lidí také hudrá nad tím, že to budou jen omalovánky a že vlastně uživatelské rozhraní je na nic, kdyby se raději soustředili lidé z Microsoftu na funkčnost. Nechápu, co tím myslí. Moje Windows fungují a vždy fungovaly, ať už to byly XP, Vista nebo Windows 2008 Server (2000 jsem neměl a předchozí verze za moc nestály, to je pravda). Co by se na funkčnosti mělo vylepšovat? Skoro není co, pár problémů vždycky bude, to je jasné, s tím se toho ale už moc dělat nedá.
Naproti tomu co se týče ovladatelnosti, přehlednosti, produktivity práce a uživatelského rozhraní, zde se vylepšovat rozhodně dá. Dost lidí tohle neumí ocenit, ale právě kvalitní uživatelské rozhraní je to, s čím pracujeme denodenně a od čeho vyžadujeme produktivitu a přehlednost. Pokud se Microsoft zaměří na to, aby se to dobře používalo, a přitom to bude i hezké (proč se mám dívat na hnusné šedé hranaté ksindly, když můžu vidět střídmé, ale hezké GUI, které neotravuje milionem animací, blikání a krávovin – přesně takové je Aero na Windows Vista).
Ano, uznávám, že ze začátku s Vistou problémy byly, jednak s ovladači a jednak s kompatibilitou aplikací, ale nebylo to nic, co by se nedalo přežít a většina lidí stejně nadávala hlavně proto, že jim nefungoval Alcohol, který potřebovali kvůli kradeným hrám a softwaru. Opodstatněný problém to byl maximálně ve firmách, kde některé zbastlené a špatně napsané aplikace (experty na to jsou výrobci CADů a účetnictví) na Vistě prostě nechodily a kupovat nové verze by bylo drahé. Ale na domácích počítačích je Vista velký přínos, zvláště aplikaci Windows Media Center si nemůžu vynachválit. Kdo nemá TV kartu, nepochopí. Škoda jenom, že v té televizi skoro nic normálního nenajdete.
Určitá skupina pomatenců tvrdí, že UNIX je lepší, protože konzole je daleko produktivnější a okénka člověka jenom brzdí. To ale není pravda – je to naopak neskutečně pomalé, akorát to člověku tak nepřijde. UNIX je ideální na hraní nebo na server, jednou to nastavíte a pokud investujete hory úsilí, aby to fungovalo tak, jak potřebujete, tak to funguje. Pracovat se na tom ale nedá, alespoň jsem osobně nikoho, kdo by vykonával na Linuxu nějakou užitečnou práci (kromě psaní jádra) neviděl.
Ale zpět k té produktivitě. Když to s UNIXem perfektně umíte a máte léta zkušeností, budete pracovat maximálně stejně rychle jako profík s Windows. Pokud zkušenosti nemáte, je Windows rychlejší, protože nemusíte nic lovit v manuálech, ale přijdete na to díky poměrně intuitivnímu GUI sami anebo se zeptáte někoho jiného (třeba strčka Googlu). Na Windows máte pro všechny úkony ve většině případů obě možnosti, buď si to naklikáte, nebo máte třeba Windows PowerShell. Na UNIXu je jen ta jedna možnost, která není v žádném případě samospasitelná a vždycky vhodná na všechno.
Abych uvedl konkrétní případ: Ve škole máme předmět programování v UNIXu, který jsem si zapsal především z důvodu, že “chci znát nepřítele.” Když v UNIXu něco hodinu dělám (vím, co a jak a nad ničím se nezastavuji), udělám asi tak třetinu toho, co na Windows. Není to tím, že bych to s UNIXem neuměl, ale není to prostě tak produktivní, i přesto, že reakce systému jsou okamžité. Na Windows se mi takové Visual Studio spouští 10 sekund, na UNIXu mám editor vim spuštěný prakticky hned. Než ve VS naklikám solution, zabere to dvě minuty, zatímco ve vimu už ty dvě minuty píšu kód, který něco dělá. Jenže v okamžiku, kdy svůj program chci spustit a vyzkoušet, stačí ve Visual Studiu zmáčknout F5, zatímco ve vimu musím zmáčknout asi 20 kláves, abych to uložil, překompiloval a spustil, a vrátil se do editoru tam, kde jsem skončil (tak schválně: Esc, :, w, Ctrl-Z, 3x šipku nahoru (abych v konzoli dostal příkaz, kterým kompiluji), Enter, 2x šipku nahoru (abych dostal příkaz, kterým program spustím), Enter, fg, Enter a i; snad jsem na něco nezapomněl). A takhle je to úplně se vším, jde to, ale mačkáte všechny knoflíky, které na klávesnici máte, abyste toho docílili.
Není sice úplně košer srovnávat vim a Visual Studio, chci tím spíš naznačit to, že i když nejsou reakce prostředí nejrychlejší a po každém kliknutí čekám půl sekundy, dokáže to vyvážit dobré GUI a kvalita aplikací. Nehledě na to, že na UNIXu pořádné vývojové prostředí neexistuje, buď šíleným způsobem padají, nebo jsou psané v kdovíčem a strašně pomalé.
Uživatelské rozhraní je vlice důležité a to, že bude umět i pár efektů, které bude stejně akcelerovat grafická karta a nebudou mi brzdit procesor, proti tomu nic nemám. Když budu mít notebook na baterce, tak si je vypnu (nebo je systém vypne sám), a jinak mi to nevadí. Musím říct, že se na Windows 7 těším, a nemám rád lidi, kteří nadávají na něco, co pořádně neznají a čemu pořádně nerozumí.