Před pár dny vyšla betaverze nového Visual Studia 11, která je volně ke stažení. Její součástí je též nová verze Team Foundation Serveru, ze které jsem nadšen (i když pár věcí jí ještě chybí a nevím, proč na to Microsoft potřeboval 3 verze).
Na TFS se mi vždy líbila výborná integrace do Visual Studia a provázání správy verzí s automatickými buildy a správou work items. Nová verze podstatně vylepšuje UI ve Visual Studiu a přidává kompletně předělaný webový portál, který konečně umí věci, které by od něj člověk čekal, a navíc přehledně a jednoduše.
Instalace
Instalace TFS 2005 byla horší než rodit ježky. Instalace TFS 2008 byla komplikovaná, ale dalo se to. Nainstalovat verzi 2010 zvládl úplně každý a verze 11 se v tomto ohledu moc neliší, instalace mi přijde srovnatelná.
Instaloval jsem vše do jedné virtuálky s Windows Server “8” Beta, stačilo akorát nainstalovat velký SQL Server (zvolil jsem SQL Server 2012 RC, podporován je i ale 2008 R2).
Po nainstalování SQL Serveru už stačí jenom spustit instalaci TFS a po chvíli se zobrazí konfigurační průvodce, kde jsem vybral Single Server Intallation a až na nepodporu Sharepointu 2010 na Windows Server 8, který jsem stejně nechtěl, se nainstalovalo vše v pořádku.
Express edice
Novinkou je Express edice Team Foundation Serveru. Je zdarma pro jednotlivce a týmy do 5 uživatelů, podporuje SQL Server Express. Kromě verzování souborů podporuje i work items, automatické buildy a agile taskboard, který umožňuje základní plánování. Mělo by být podporováno i více než 5 uživatelů, ale ti budou potřebovat CALy.
Velkou novinkou je, že i Express edice Visual Studia budou podporovat jak velké TFS, tak i TFS Express.
Vylepšení ve Visual Studiu
Lokální workspace
TFS vždy (na rozdíl od konkurenčních systémů pro správu verzí) používal metodu zamykání souborů – stáhnete si novou verzi projektu a soubory jsou nastavené jako read only. V okamžiku, kdy chcete nějaký změnit, musíte udělat check out (dělá ho samo Visual Studio), čímž řekne serveru, že se soubor začal měnit, a odemkne jej.
Tato metoda má výhodu, že jste schopni se dozvědět, kdo na jakém souboru dělá, a vyhnout se některým konfliktům, na druhou stranu znepříjemňuje a zpomaluje jiné věci, které dělá člověk častěji – např. vložení více souborů do projektu chvíli trvá, než se provedou check outy, nebo pokud chcete měnit soubor mimo Visual Studio, musíte ho checkoutnout ručně.
Od verze 11 jsou konečně podporovány lokální workspace – soubory se nezamykají, můžete je měnit jak chcete a Visual Studio automaticky detekuje, co se změnilo a co je třeba odeslat na server. Spousta operací se tím zrychlila, protože kvůli nim nemusí Visual Studio komunikovat se serverem. Řeší se tím i mizerná podpora práce offline.
Asynchronní operace
Checkin a další operace se provádějí asynchronně na pozadí, nemusíte tedy čekat, než zmizí modální okno a můžete pracovat dál. Je to silně návyková funkce.
Okno Team Explorer bylo předěláno do použitelnější podoby – neukazuje strom se všemi projekty, ale dělá se přes něj checkin apod. Přiřazení work items k checkinu je poměrně pohodlné, v záhlaví okna se dají i snadno vyhledávat.
Portál
I předchozí verze TFS 2010 měla webový portál, kde bylo možné provádět většinu operací, jako ve Visual Studiu. Nová verze portálu je ale mnohem lepší, dá se použít na přehledné plánování činností lidem v týmu, obsahuje poměrně pěkné a rozumné reporty pro získání představy o stavu projektu atd.
Pořádně si portál můžete proklikat na webu www.tfspreview.com.
Hostovaný TFS v cloudu
Microsoft též pro tuto verzi oznámil, že hodlá nabízet TFS v cloudu. Nebudete se tak muset starat o instalaci a správu serveru. Uvidíme, jak budou vypadat cenové podmínky.
Novinek je v TFS samozřejmě daleko více. Tohle jsou ty, na které jsem narazil po několika hodinách s nainstalovaným Visual Studiem. Ještě jsem si vůbec nestihl pohrát s buildy. Vše je samozřejmě ještě v betaverzi, ale měla by jít upgradovat na verzi finální.