Disclaimer: Tento článek není recenze. Nejsem novinář, na testování zařízení jsem neměl moc času a prozkoumal jsem ho jen zběžně. Je to jen soubor postřehů, které jsem během té krátké chvilky získal.
Když jsem viděl první obrázky systému Windows Phone 7, říkal jsem si, že to bude hrozný krok zpátky. Až teď se mi na necelé dva dny dostal do ruky a používal jsem ho místo svého současného telefonu. Zde jsou moje poznatky, a to zejména ty, které jsem ještě nikde nečetl a které mě překvapily. Samozřejmě ono se psalo o lecčems, takže místy budu opakovat to, co už někde bylo psáno, ale co se dá dělat žejo.
User Interface
Nové uživatelské rozhraní se mi, když jsem ho poprvé před půl rokem viděl, nelíbilo. Štvalo mě, bylo úplně jiné než ostatní, nezvyklé, prostě děs. Jak by řekl pan Linhart a určitě o tom ještě uslyšíme v diskusi, “odporný humus”. Postupem času při čtení různých článků, které za poslední půlrok vycházely, se mi ale líbit začalo. Zjistil jsem, že nemusím mít kulaté rohy, gradienty a šílené omalovánky, které dělá třeba TouchFlo na HTCčkách. Jiné platformy zas až tak neznám, ale letmý pohled ukáže, že jsou to je prašť jak uhoď, jeden něco vymyslí, druhému se to líbí, tak to udělá podobně.
Od okamžiku, kdy jsem telefon vzal do ruky, na UI ale nedám dopustit. Když to najednou držíte v ruce, tak to, co se jevilo na monitoru jako přinejmenším divné, najednou funguje.
Přehledné, čisté, žádný zbytečný balast, velmi dobře čitelné a funkční. Bílé písmo na černém dělá dobrý kontrast, takže to bude relativně dobře vidět i na slunci. Navíc protože většina obrazovky černá, na některých typech displejů se to určitě projeví pozitivně na výdrži baterky.
Měl bych k tomu pár výhrad, ale aspoň to není kopie něčeho, co už existuje. Je to originální a to v dobrém slova smyslu.
Hlavně je to rychlé. Senzačně rychlé, přímo ďábelsky. Ne jako Windows Mobile 6.x s tunami balastu od HTC (nebo od jiných výrobců, v tomhle si všichni můžou podat ruce), které systém zpomalí tak, že po každém kliknutí čekáte 5 sekund. Na WP7 čekáte necelou sekundu, než se přehraje animace, nic se neseká, netrhá, vše je plynulé. Už jen kvůli tomu bych Windows Mobile nejradši zahodil.
Maily aneb jak nastavit Exchange
Protože už mě před pár měsíci přestalo bavit vztekat se, proč Outlook Connector zase nesynchronizuje maily, přešel jsem na Exchange, se kterou jsem od té doby neměl jeden jediný problém. Tedy až do včerejška. Na founu zvolíte Add new account, zadáte e-mail a heslo, on chvíli hledá a pak napíše, že to není normální mail a že si ostatní údaje z prstu nevycucal. Zeptá se na server, tak zadám adresu mého Exchange, a vyskočí chybová hláška, že certifikát není důvěryhodný.
Jak z toho ven? Včera jsme si s tím hráli v hospodě, takže Čermi vzal svůj telefon a že mi ty certifikáty pošle přes Bluetooth. WP7 ale přenos souborů přes BT neumí, což je škoda, na druhou stranu to není nijak masově používaná funkce a oni to tam za pár měsíců doplní, stejně jako schránku a další věci.
Tak nás napadlo, že by se tam certifikáty daly nahrát přes webový prohlížeč. Čermi na svoje FTP nahrál soubory (<rejp>šlo by tohle na jiné platformě než na Windows Mobile?</rejp>) a já jsem adresu zadal do prohlížeče. Prohlížeč na Windows Phone 7 je velmi pěkný, ale nenabídnul nám certifikát stáhnout a nainstalovat. Místo toho zobrazil jeho obsah, takže jsme viděli text a pak zabase64enkódovanou hodnotu, což je sice vtipné, leč mírně k ničemu. Možná byl špatně nastaven MIME typ pro příponu cer, to jsme neměli čas řešit.
Tak jsem vyzkoušel hledací hardwarové tlačítko na telefonu, které otevře Bing, a vybingoval jsem, jak že nainstalovat certifikát. Ukázalo se, že jediný možný způsob (byli jsme v hospodě a bez notebooku) je založit Gmail účet, poslat si certifikáty mailem a z přílohy už spustit a nainstalovat jdou. Docela černý humor, ale povedlo se.
Update: Druhou možností je prý certifikáty zazipovat a archivy už IEčko nabídne rozbalit a funguje to.
Po restartu telefonu si už telefon natáhl kalendář, e-maily a kontakty. Úkoly ne, anžto je nikdo nemá rád a tudíž je WP7 neumí. Škoda, nějak to bez nich budu muset přežít. Stačilo by mi, kdyby je to umělo zadávat a nahrát na Exchange. Remindery v telefonu nepotřebuju a prohlížení seznamu úkolů taky ne, to dělám ve velkém Outlooku.
Klávesnice a hardware
Update: Jak jsem byl informován, tenhle hardware byl vytvořen pro testovací účely, takže hardwarové výtky nemají valný smysl a nesouvisí to se systémem samotným. To jen tak na okraj.
Měl jsem půjčený model od LG, který mě po hardwarové stránce nikterak nenadchl. Přestože je to nové zařízení, tak je rozvrzanější než moje 2 roky staré Touch Pro (ke kterému jsem se moc hezky nechoval). Hardwarová klávesnice je vyloženě hrozná, dokazuje to i fakt, že místo toho, abych ji použil, jsem psal na softwarové.
Nenávidím softwarové klávesnice, protože se na nich nedá psát, ale ta ve Windows Phone 7 je světlá výjimka. Minimální množství překlepů i v českém textu, kde nefunguje slovníková heuristika. Na to, že tlačítka jsou malá, psaní je velmi přesné. Dokonce by mi už nevadilo mít telefon bez QWERTY hardwarové klávesnice, pokud by měl WP7.
Jinak telefon se při nabíjení zahřívá, což není chyba systému, ale toho hardwaru, výdrž na baterku vypadá velmi dobře. Nemám ho tak dlouho, abych to pořádně odzkoušel, ale přes noc jsem ho nabil a po celém dni neustálého hraní si s tím jsem na nějakých 75%, což je hodně pěkné.
Hudba
Centrum pro přehrávání hudby a synchronizační nástroj Zune jsou taktéž poměrně podařené. K Zune desktopové aplikaci bych měl výhrady, ale funguje, což se u tohoto typu aplikací nestává tak často. Zvukovka v zařízení je velmi dobrá a i na relativně levných sluchátkách to hraje velmi dobře, rozhodně lépe než moje aktuální HTCčko, které má navíc při přehrávání naprosto šílenou spotřebu baterky.
Štve mě akorát, že si tu hudbu přehrávače organizují podle metadat, protože většina songů, co mám, metadata buď nemá, protože jsem je přehrával z desek (taková ta věc, která se točí na gramofonu), anebo je má mizerná, neúplná či úplně špatná, protože jsou stažená z Rapidshare či jeho ekvivalentů. Na počítači používám na přehrávání Foobar, který se umí na metadata vykašlat a řadit to podle adresářové struktury. Kéž by to uměl i WP7.
Na druhou stranu kdybych si za pár dolarů měsíčně (v přepočtu necelé 200 Kč) koupil Zune Pass nebo jak se to jmenuje, tak mám legální přístup k libovolné hudbě z rozsáhlé knihovny a nesmyslná metadata ani hledání hudby na netu bych řešit nemusel. Škoda že to nejde v ČR, tím by se warezáctví mohlo velmi dobře omezit, protože stáhnout hudbu z marketplacu je rychlejší a pohodlnější než ji složitě hledat na Rapidu, pak to stahovat, čekat timeouty, pak zjistit, že je to blbá kvalita nebo něco úplně jiného atd.
Kalendář, kontakty a e-maily
Na rozdíl od většiny lidí nemám telefon primárně na hraní, ale na práci. Potřebuju číst maily, vidět svůj kalendář, protože si odmítám pamatovat měsíc dopředu, co mám kdy dělat, a když mi někdo píše něco důležitého, rád mám možnost odpovědět, i když zrovna někde cestuju. Tyto funkce má Windows Phone udělané velmi dobře, je tam vše, co by člověk mohl potřebovat. Umí dokonce víc Exchange účtů, vlaječky atd.
Jediné, co jsem tam nemohl najít, je hledání pošty, kterou nemám synchronizovanou v telefonu, která je třeba rok stará. To jsem potřeboval zrovna včera večer, kdy jsem byl nucen najít 2 roky starý mail, vycucnout z něj přílohu, upravit ji ve Wordu a odeslat dál, a neměl jsem počítač. S Windows Mobile 6.x hračka, sedmičky by si asi neškrtly, anebo by ty 3 giga mailů musely stáhnout po 3G síti, což by nebylo hned a asi bych do sebe během toho stahování stihnul nalít víc alkoholu, než by mi bylo příjemné.
Kalendář je přehledný a celkem povedený, akorát by mohl schůzky zobrazovat barevně podle kategorií, jak jsou v Outlooku. Přijde mi, že jsou všechny červené. Hledání v kontaktech je celkem dobré, když potřebujete někomu zavolat nebo někoho přidat jako příjemce pošty, je to v pohodě, na prvních pár písmen najde toho, koho chcete. Seznam kontaktů je ale řazen podle jména a pak podle příjmení. Čert mi to dělá schválně, protože ví, že mám špatnou paměť na ksichty a na křestní jména, u spousty lidí si pamatuju jenom příjmení.
Update: Dozvěděl jsem se, že se to dá změnit, čehož jsem si nevšimnul. Takže tahle výtka padá.
Dál by mohli počítat s tím, že dva lidi se budou jmenovat stejně, a odlišit je třeba tak, že pod nimi zobrazí telefonní číslo (resp. pod všemi kontakty). Na seznamu SMSek sice vidím, že je od Pavla Hercega, ale sakra od kterého? Asi jednomu budu muset dát nějaký odlišující znak. Na Windows Mobilech všude, kde bylo jméno, bylo i číslo.
Marketplace, hry a další
Zajímavá je sekce her a merketplace. Aplikací je tam poměrně dost, většina z nich je placená a v ČR se nedají koupit. Ale časem se to určitě rozroste a bude to pěkné. Hlavně aby se to nezabordelilo balastem a nesmyslnými aplikacemi, ale to je asi mé zbožné přání a v realitě se nepromítne.
Dobrá zpráva je, že možnosti pro vývoj her jsou díky integraci XNAčka velmi rozsáhlé a výkonu má zařízení dostatek. Mohl by to tedy být první telefon, na kterém budeme mít opravdu hezké plnohodnotné 3D hry.
Celkem pěkná je mapová aplikace, na jednoduché zorientování stačí. Mapy se tahají online z Bing Maps, ale použitelné jsou a ulice mají i ve vesnicích. Aplikaci na Google mapy jsem nehledal, ale pokud ještě není, určitě brzy bude.
Vývoj aplikací
Poslední část, o které toho moc nenapíšu, protože jsem ji nerozchodil, je vývoj aplikací. Napsat pro WP7 aplikaci je velmi snadné, vývojářské nástroje jsou zdarma, použijete Silverlight pro aplikace, které mají “normální” GUI, nebo XNA, když si grafiku chcete (nebo musíte) dělat sami.
Potíž je ve chvíli, kdy chcete aplikaci na zařízení nahrát. To je prakticky nemožné, tedy alespoň v ČR. Musíte mít koupený App Hub membership za 99$ na rok, což znamená mít americké (nebo jiné podporované) Live ID, americkou platební kartu (nebo postrčit český ISIC a doufat, že si toho nevšimnou; studenti totiž mají membership zdarma) a musí vám účet ověřit (což se s fake údaji dělá těžko, uvidíme, jak to dopadne).
Pak si na svůj účet můžete zaregistrovat až 3 testovací zařízení a deployovat na ně aplikace. Obdobně to platí pro XBox, tam se App Hub sjednotil s Creators Club Subscription. U Windows Mobile mohl aplikace udělat každý, na WP7 jen každý z podporovaných států.
Vzhledem k tomu, že ČR je bezvýznamná pidizemička s počtem obyvatel menším než má polovina New Yorku a s úchylnými znaménky nad písmeny, podpory se určitě nedočkáme hned. Pokud se mi deployment aplikací podaří rozchodit, určitě o tom napíšu článek, ale moc nedoufám.
Příští týden budu ve Státech, takže bych mohl založit účet v bance a pořídit si aspoň tu americkou platební kartu. Jestli to jde, jak se to dělá, to nevím, musím ještě zjistit. A hlavně si nastudovat slovíčka, vím sice, že účet je “account”, ale jak se řeknou měsíční poplatky, úrok, bydliště mimo USA a podobné kraviny, to nechci vymýšlet na místě.
Závěr
S koupí telefonu s Windows Phone 7 ještě počkám. Aktuální telefon zatím funguje a přesto, že mě štve (neexistuje pro něj ROMka, kde by nebyly “vylepšení” od HTC, díky kterým se to seká, padá, zlobí atd.), zatím u něj vydržím.
Ale rozhodně nad Windows Phone 7 nelámu hůl. Na to, že je to nový systém, není vůbec špatný. Naopak mé dojmy jsou pozitivní a i přes všechny chyby, co to má (která první verze kterého produktu byla bez chybičky), je to dobré. Velmi dobré. Teď ještě aby to někdo koupil hned…