Po nedávném vztekání a rozhodování jsem se v pátek v poledne odhodlal, zajel jsem do CzechComputeru a koupil si notebook Asus N61VN. Nebylo možné najít notebook, který by měl přesně vše, co jsem si navymýšlel, musel jsem se tedy uskromnit ve svých požadavcích. NBD záruku jsem oželel, kdyby se něco podělalo, tak mám náhradní notebook a nějaký ten týden to s ním vydržím (servis Asusu je prý relativně rychlý, takže to snad nebude těch 30 dní, které připouští zákon). Doufám, že se tyto obavy nenaplní a že notebook alespoň dva roky vydrží bez závady.
Vzhledem k tomu, že nejsem typický uživatel notebooku, neměl jsem nějaké specifické požadavky na provedení, na výdrž baterie a podobné věci, které zkrátka nepotřebuji. Jde mi o to mít výkonnou pracovní stanici, kterou jednou za 14 dní převezu z Třebíče (zde následuje malé odplivnutí) do Prahy a zpátky z Prahy do údolí dutých hlav. Jezdím autem, takže o baterku mi opravdu nejde, během řízení se notebooky používat nemají. Vlakem a autobusy jezdím opravdu výjimečně jednou za půl roku a stejně si raději čtu, protože cestou nikdy nic neudělám. Baterka je tedy spíš jen jako náhrada UPSky, kdyby náhodou vypnuli proud.
Následující článek tedy rozhodně není objektivní recenze založená na dlouhodobém pozorování, ale ryze subjektivní pohled na vlastnosti, které požaduji já.
Provedení, ovládání, porty
Na pohled vypadá notebook poměrně dobře, displej i vnější víko je lesklé. Víko se snadno upatlá a je docela náchylné na poškrábání, ale to mi nevadí, protože ho stejně při práci nevidím.
Klávesnice je podobná klávesnici applácké (alespoň všichni to říkají, já nevím, jak klávesnice na Applu vypadá; asi tím myslí ten tvar kláves). Rozložení je celkem fajn, Fn není v rohu, kde má být Ctrl, zvyknout si musím akorát na trochu jinou pozici šipek, než jsem měl na předchozím stroji. Vešla se tam i numerika - i když klávesy na ní jsou docela úzké, bohatě to stačí.
Touchpad je docela nedokonalý – scrollovat se nedá jedním prstem na pravé straně, musíte použít dva prsty a šoupnout s nimi dolů. Inspirace ohryzanými produkty je samozřejmě čistě náhodná, ergonomii to podle mě moc neprospívá. Cpát multitouch na tak malé plochy jako je displej telefonu nebo touchpad je zkrátka podle mě hloupé, zvlášť když to jde i bez toho jedním prstem. Scrollovat do boku nejde pro jistotu vůbec, možná by pomohl nějaký driver, ale zas tak moc to nepotřebuju. Nepříjemné je, že pokud scrollujete, musíte oba prsty pustit současně, jinak se vám to pohne většinou o kousek zpátky. Nakopat idiota, který to vymyslel. Šoupání prstem po ploše touchpadu jde trochu obtížněji než u předchozího notebooku, ale je možné, že se to po čase ošoupe a bude to lepší. Dá se to, je to spíš jen mírný nezvyk.
Když je notebook zapnutý, svítí relativně velké kolečko kolem zapínacího tlačítka. To by ještě tak nevadilo. Pokud ale notebook uspíte, toto kolečko začne blikat a kromě něj blikají ještě dvě další podlouhlé diody. Zvláštní designový prvek, kdyby to neblikalo, vůbec bych se nezlobil. Mě osobně to v noci, když jsem v posteli, nevadí, nekoukám přímo do toho, ale někomu vadí i miniaturní modrá blikající ledka. Vypnout se to asi nedá, hledal jsem dost dlouho a nenašel. Kdyby se na tyhle designové fíčury v Asusu vykašlali, ale ono je to dnes bohužel v módě…
Co se týče portů, nemůžu si na nic stěžovat, možná jedno USBčko navíc by neškodilo, ale stejně mám zařízení tolik, že mi pomalu nestačí ani šestiportový hub v monitoru a jeden malý čtyřportový. Ono když má na stole člověk tiskárnu, externí klávesnici, webkameru, sluchátka, smečku externích disků, TV kartu a podobné věci, tak se to zaplní raz dva.
Přítomen je HDMI i VGA výstup, samozřejmostí je díra na síťový kabel, 3,5 jacky na sluchátka a mikrofon. Navíc tam je i eSATA a hardwarový vypínač na Wifi (já bych spíš ocenil vypínač na zvuk, abych mohl notebook pustit kdekoliv a nebál se, že na přednášce zazní uvítací melodie Windows 7).
Nepříjemné je, že notebook má netypický kloub, takže víko se vyklápí dozadu. Tím pádem vzadu nemohou být žádné porty a vše je na bocích. Vepředu naštěstí není nic, jen čtečka karet.
Co mě ještě fascinuje je fakt, že ledka pro indikaci zapnutého CapsLocku je vedle této klávesy, zatímco ledka s indikací NumLocku je před touchpadem spolu se světýlky od disku, baterie a wifiny. Proč není také u klávesy NumLock? Tyhle anomálie a nekonzistence mě štvou.
Skoro to vypadá, že jsem na Asusu nenechal nit suchou, je jasné, že dokonalé nebude nikdy nic. Ve skutečnosti to jsou spíš drobnosti, notebook je na tom na použitelnosti velmi dobře. Štve mě ale současný trend výrobců přidávat módní a cool designové prvky, které jsou na úkor použitelnosti. Nechci úplně strohý notebook, ať na něm je něco zajímavého, ale ať to neruší v noci. A ať to použitelnosti pomůže, nebo přinejhorším alespoň neškodí.
Displej
Displej má rozlišení pouhých 1366x768, což je na 16’’ velikosti docela málo. Mě osobně to nevadí, protože většinu času je notebook na koleji zapojený do externího monitoru. Když někde přednáším, tak používám kvůli záznamům z obrazovky rozlišení 1024x768, což je taky v pohodě. Doma to těch pár dní přežiju, v nejhorším si koupím nějaké levné LCDčko i domů.
Co se týče kvality zobrazení, žádné vadné pixely jsem nenašel. Displej je lesklý, což mi nevadí, jsem zvyklý a necestuji, i můj předchozí notebook to měl. Obraz je v defaultu trochu do modra, což se dá vyřešit kalibrací ICC profilu. Tady by jisté rezervy byly, displej by se dal určitě udělat líp, nepatrně více kontrastu by neuškodilo, ale možná je to jen tím, že mi notebook stojí hned vedle monitoru s S-IPS maticí a ten rozdíl byl hodně znát i u předchozího notebooku. Na doma mi to stačí v pohodě.
Vnitřnosti
Protože dost času trávím hraním si s XNA a vývojem ne zrovna malých projektů, chtěl jsem stroj, který bude výkonný. Uvnitř tohoto Asusu dřímá čtyřjádrový Intel Core 2 Quad o frekvenci 2GHz, při některých akcích (náročnější hry, kódování videa nebo kompilace) to je opravdu hodně poznat. Paměti jsou dnes již standardní 4GB, frekvence je poměrně vysoká – 1066MHz.
O grafické výpočty se stará výkonná nVidia GeForce GT 240M s 1GB vlastní DDR3 paměti, grafický výkon ve hrách jsem testoval jen trochu, ale vypadalo to velmi dobře. Bohužel nemám čas shánět další hry, docela bych se podíval, jak vypadá GTA 4 na kartě s podporou DirectX 10. Na XBoxu je to totiž relativně o ničem, protože ten DX10 neumí; i když hra vypadá i tak pěkně.
Pevný disk má kapacitu 500GB, což bohatě stačí, stejně mám několik dalších TB na externích discích. Rychlost je jen 5400 ot./s., možná si ho vyměním za ten ze starého notebooku, který byl sice menší, ale měl 7200 ot./s. Zatím to nechám tak, jak to je.
Software a systém
Když jsem notebook přinesl z obchodu, měl předinstalovaný Windows Vista s tunou balastu a sraček (sorry, nedá se to napsat jinak). Všechno to šlo ihned pryč a nainstaloval jsem Windows 7 Ultimate 64bit z MSDN Subscription. Všechny ovladače si to našlo samo, akorát jsem musel ručně doinstalovat driver pro integrovanou webkameru, protože kamera je evidentně australská a všechno v ní bylo vzhůru nohama.
Neviděl jsem jediné zaškobrtnutí ani bluescreen, bez problémů je i opakované uspávání a probouzení počítače. Snad to vydrží, i když nebojím se, většina ovladačů není od výrobců, ale z Windows Update, a tím pádem by neměly být úplně zbastlené, ale jen trochu.
S 64bitovým systémem žádné problémy nejsou, stačí jen doinstalovat 64bitové kodeky a ještě se ukázalo jako dobrý nápad přejmenovat dva mikrofony v systému na “Interní” a “Externí”, protože některé programy (speciálně Camtasia pro nahrávání z obrazovky) si pamatuje zvuková zařízení podle názvu a když se dvě jmenují stejně, snaží se aktivně nahrávat z obou dvou a ve výsledku nenahraje nic, anebo spadne. Po přejmenování je všechno v nejlepším pořádku.
Výdrž na baterie, hlučnost a teplo
Výdrž na baterie jsem zkoušel dnes, notebook bez problémů vydržel 1,5 hodiny a to jsem jej nijak nešetřil – dělal jsem zrovna na mém renderingu vody v XNA, takže se karta i procesor trochu zapotily. Když jsem včera čekal na svou přednášku, brouzdal jsem po netu nebo něco dělal ve Wordu a notebook vydržel něco přes 2 a půl hodiny (nevybíjel jsem ho úplně, asi 15% baterie zbylo).
Při hraní Oblivionu na maximální detaily (jinou hru jsem nestihl upirátit na otestování, nemám na to čas) se větrák už trochu roztočil, z boční mřížky šlo o trochu více tepla než kdy notebook nedělá nic, chlazení se ale zdá být velmi dobré a relativně tiché. Docela mě to čtyřjádro překvapilo, myslel jsem, že to bude potvora žravá a že notebook bude hučet jako vysavač, ale Intel evidentně odvedl velmi dobrou práci, procesor je úsporný a hřeje jen když k tomu má důvod, a ještě k tomu ne moc. Ani několikahodinové kódování videa notebook nijak výrazně nepřehřívalo.
Teplo ani hluk při delší zátěži (kódování videa na všechny 4 jádra) nejsou nijak hrozné a nestupňují se. Na rozdíl od předchozího notebooku není povrch na žádných místech rozpálený a teplo neproniká přes klávesnici. Ani disk se nijak výrazně nezahřívá, i když něco dělá.
Celkový dojem a závěr
Ze cenu 25 tisíc (no dobře, 25 tisíc tři sta) jsem asi nemohl koupit líp. Neexistoval notebook, který by uměl vše, co jsem po něm chtěl. Tenhle umí vše kromě next business day záruky. Pár drobných výtek sice mám, ale v zásadě jsem s koupí velmi spokojen. Výkonu mám dost, hlučnost je naprosto v pohodě a na přednášení trochu horší touchpad přežiju (stejně si všude nosím bezdrátovou prezentační myš).
Za pořízení fotek děkuji Tomáši Slavíčkovi.