Co to je C# [sí šarp]
C# je objektově orientovaný programovací jazyk od Microsoftu využívající .NET Framework (co je .NET Framewok se dočtete v prvním dílu seriálu Začínáme ve VB.NET). Nepřímo vychází syntaxí z jazyka C. Co se dá v tomto jazyce napsat? Dá se říct, že naprosto vše krom složitých driverů a operačních systémů a dalších hlubokých systémových záležitostí.
Pro tento jazyk není problém databázová aplikace. Zvládne i webové aplikace, formulářové (WinForms) aplikace nebo dokonce aplikace pro přenosné počítače (PDA). Pokud jste se rozhodli psát software pro PDA, mám ale pro některé špatnou zprávu - musíte mít komerční verzi Visual Studia tzn. Standard edici a vyšší. Pokud jste příznivci počítačových her, ani to není pro C# problém. Jednou z možností je použít rozhraní GDI+, v kterém žádnou počítačovou „bombu“ neuděláte, ale na jednoduché hry jako had nebo pacman naprosto dostačuje. Druhou možností je nainstalovat speciální „nástavbu“ Frameworku, která se jmenuje XNA. Více o XNA najdete zde. Další možností je stáhnout si DirectX SDK a napsat hru v DirectXu, což ale není úplně jednoduché.
Komu je seriál určen
Tento seriál je určen převážně pro mírně pokročilé. Pokud jste úplný začátečník plně doporučuji začít se seriálem Začínáme (VB.NET) od pana Hercega. Teď si jistě říkáte proč je pro začátečníky vhodnější VB.NET. Hlavním rozdílem u těchto jazyků je syntaxe, tedy způsob zápisu „příkazů“. V jazyce VB.NET jsou příkazy, které vypadají jako „strojová angličtina“, což je pro začátečníky přehlednější. U jazyka C# je dost věcí řešeno symboly místo anglických klíčových slov (3 druhy závorek, && místo And atd.). V C# se za příkazy dává středník, ve VB.NET tomu tak není. Např.:
VB.NET TextBox1.Text = "text"
C# textBox1.Text = "text";
Další podstatný rozdíl je v psaní velkých a malých písmen. V C# musíte v názvech rozlišovat velká a malá písmena, což není sice takový problém, ale začátečníkům to bude spíš komplikovat život. Rozdílů je tam mnohem více, ale pro nás jsou nyní nepodstatné.
Konec povídání, jdeme instalovat
Abychom mohli začít programovat, potřebujeme vývojové prostředí. Stáhněme si tedy nejnovější verzi Microsoft Visual C# 2010 Express (je dostupná zdarma), která je k dispozici na této stránce http://www.microsoft.com/express/Downloads/#2010-Visual-CS
Po dokončení stahování soubor spusťte. Zahájí se online instalace, kterou určitě není nutné popisovat krok za krokem (při instalaci můžete očekávat pár restartů). Instalátor vám nainstaluje vývojové prostředí, .NET Framework, SQL Server a další nástroje.
Závěrem
V příštím díle si představíme vývojové prostředí a ukážeme si, jak napsat jednoduchou aplikaci.