Tento článek není srovnání Zune Marketplace s ostatními službami podobného typu - jen prostý popis, co Zune Marketplace umí a co se mi na něm líbí.
Jedna z věcí, o které jsem až donedávna nevěděl, a kterou jsem si zamiloval, je Zune Marketplace. Protože jsem si pořídil telefon s Windows Phone 7, abych do něj mohl nahrát obsah, musel jsem si tuto aplikaci nainstalovat (je tuším ve Windows Update). Desktopová Zune aplikace funguje jako přehrávač hudby a zároveň jako správce obsahu v telefonu. Kromě toho ale obsahuje obří marketplace s hudbou, což je právě to, co jsem už dlouho hledal.
Není s podivem, že v ČR o této věci skoro nikdo neví – není zde oficiálně podporovaná a kvůli OSA a podobným organizacím tu v dohledné době nebude. Každopádně stahování hudby pro osobní potřebu, pokud ji dále nešíříte, legální je, a přijde mi to morálně správnější než tahat hudbu z Rapidshare. Navíc je to daleko rychlejší a pohodlnější cesta…
Problém: Jak sehnat hudbu
Znáte to – chcete si koupit pár cédéček toho a toho. Pokud nejste líní jako já, tak zvednete zadek a zajdete si koupit cédéčko do obchodu. Pokud ho zrovna budou mít, vyplácnete pár stovek za jedno cédéčko a pak budete hudbu stejně ripovat do počítače, protože pořád měnit cédéčka je otrava. Pokud znáte nějakou službu, kde se to dá v ČR legálně koupit online, použijete ji, ale i-legalne nedávno skončilo a jestli jsou další služby, to nevím, nikdy jsem to nezkoumal.
Typicky tedy člověk napíše do vyhledávače rapidshare a interpreta, na nějakém pochybném fóru nebo zavirovaném webu najde odkazy, vrazí do Free Rapid Downloaderu a hudbu si stáhne. Typicky tím taky strávíte dvě hodiny, protože polovina odkazů nefunguje, a pak jen dva dny čekáte, než se to stáhne (pokud nemáte premium účet). Po stažení zjistíte, že to má blbá metadata, nebo že je to zazipované s heslem, které vám nikdo neřekl. V horším případě zjistíte, že nahrávky jsou v mizerné kvalitě, přestože v tom fóru psali, že to je bezztrátový FLAC, anebo zjistíte, že v tom archivu je něco úplně jiného.
Je ještě jedna možnost – při výletu do USA si koupit kouzelnou kartičku Zune Pass, aktivovat ji, v lokálním nastavení systému nastavit Location na USA a spustit aplikaci Zune. Otevře se vám marketplace, kde najdete nepřeberné množství hudby přehledně řazené podle žánrů, interpretů a alb, s možností vyhledávání.
Pokud máte aktivní předplatné Zune Pass, můžete si ihned pustit jakýkoliv song (musíte být online, streamuje se to). Jednotlivé žánry se samozřejmě ještě dělí do podžánrů, u některých písniček jsou k dispozici i videoklipy. Dále je zde seznam podcastů a každý týden aktualizované kanály nejoblíbenějších písniček podle jednotlivých žánrů.
Kromě toho je zde funkce Smart DJ, která funguje podobně jako last.fm. Na základě toho, co posloucháte, vám vybírá, co by se vám mohlo líbit. Oproti last.fm to subjektivně nabízí daleko lepší písničky – ještě se mi nestalo, že bych na last.fm slyšel 20 písniček za sebou a u žádné nemusel klikat “nikdy více”. V Zune Marketplace se mi to stává naprosto běžně - maximálně jedna nebo dvě písničky za odpoledne, které přeskočím, jinak se ten výběr dá velmi dobře poslouchat a často díky němu objevím nového interpreta, jehož songy se mi líbí.
Samozřejmě každou vybranou písničku můžete "olajkovat” nebo “hejtnout”, a podle toho se Smart DJ zachová – ty, co se vám nelíbí, vám již příště pouštět nebude.
Stahování a nakupování
Poslechnutí písničky online je zdarma, resp. v ceně Zune Passu. Většinu písniček si můžete zdarma stáhnout – budou s DRM, takže budou fungovat jen dokud máte aktivní předplatné. Ale můžete je nakopírovat do telefonu přes Zune Marketplace a budou fungovat i tam. Zatím jsem nezkoušel, jestli se dají nějak dostat do autorádia.
Většinu takto stažených písniček si můžete koupit, a to za velmi příjemné ceny. Navíc v předplatném Zune Pass máte 10 kreditů na měsíc, a každý kredit je jedna písnička. Takto koupené písničky budou už bez DRM a navždy vaše. Ve velmi dobré kvalitě (320kbps MP3, není to sice bezztrátové, ale pokud nemáte aparaturu za 50k a výborný hudební sluch, tak stejně žádný citelný rozdíl neuvidíte). Navíc bude s rozumnými metadaty a máte ji bez vztekání se, hned a na jedno kliknutí.
Hledání je velmi pěkně udělané, prohledává jak vaši lokální kolekci, tak i marketplace, pochopitelně jak alba, tak interprety atd. Při přehrávání hudby se podle toho, co máte v kolekci, generují koláže, vypadá to zajímavě.
Jak sehnat Zune Pass
Jediný háček této služby je, že musíte mít předplatné, které aktivujete typicky přes kartičky Zune Pass. Já jsem si svou kartičku koupil při poslední návštěvě USA v Seattle v Microsoft Store, ale mívají je i v pobočkách řetězce BestBuy. U nás se samozřejmě sehnat nedají, první možnost, která mě napadla, je koupit je přes eBay, rozumný prodejce by mohl kód poslat e-mailem a celá transakce by se zvládla za 5 minut.
Ještě teď se mlátím do hlavy, že jsem si koupil jen jednu čtvrtletní kartičku za 48$ (44$ + daň). Měl jsem si koupit do zásoby, protože mi za měsíc a půl předplatné dojde a co pak budu dělat?
Když si to tak spočítáte, za nějakých necelých 300 Kč měsíčně (což je jako kdybyste si jednou za měsíc koupili obyčejné hudební cédéčko) máte přístup k hudbě, na kterou si vzpomenete (i když možná někteří lokální interpreti tam nebudou, ale ty já stejně moc neposlouchám), můžete si ji stáhnout a dokud máte předplatné, neomezeně přehrávat, a pokud se vám extra líbí, za pár korun si ji stáhnout bez DRM (plus máte 10 kreditů na měsíc, tj. 10 písniček bez DRM zdarma).
Před třemi týdny mi přišel e-mail, že mi skončilo Last.fm předplatné. Prodlužovat ho nebudu - Zune Pass je sice trochu dražší, ale nabízí nesrovnatelně více možností.
Jen by mi někdo mohl vysvětlit, proč ta Zune aplikace žere 200 MB paměti…