Jak bylo řečeno v jisté epizodě mého oblíbeného seriálu: “Televize a umění v jednom? Jak spolu souvisejí? Vždyť jsou to protiklady!”
Již několik let nadávám, že v televizi nic pořádného nedávají. Před třemi lety jsem si pořídil TV kartu, protože mě zajímalo, jak to funguje, a taky jsem chtěl mít možnost se v Praze na koleji na televizi občas podívat. Dopadlo to tak, že jsem ji použil asi desetkrát, když jsem si náhodou vzpomněl a dávali zrovna doktora House. Většinou jsem to ale nestihnul, takže jsem o den později sledoval DVD-rip s českým dabingem z Rapidshare. Ale o to nejde.
Vždycky se mi líbil seriál M*A*S*H. V televizi ho od revoluce bez přestání vysílají pořád dokola a vzhledem k tomu, že se mi dávno podařilo získat všechny díly v pochybné kvalitě ve VHS, rozhodl jsem se, že bych si je pomocí TV karty mohl všechny nahrát v kvalitě podstatně lepší. A tak byl můj starý dosluhující záložní notebook pověřen tímto úkolem – nainstaloval jsem tam Windows 7 a pomocí Windows Media Center nastavil nahrávání.
Pokud si takto něco chcete nahrát, asi budete časem nadávat stejně jako já na idiotsky řešený televizní program, podle nějž si Media Center nahrávání plánuje. Na pár dní dopředu umí TV program vytáhnout přímo z digitálního vysílání. Tento program je ovšem dost nepoužitelný, protože na něm pořádně nefunguje nahrávání seriálů. Čísla dílů jsou totiž zahrnuta v názvu (MASH (1), MASH (2) atd.) a Media Center to pak nedetekuje jako seriál.
Naštěstí umí Media Center stahovat TV program pro některé kanály z webu. Ten je na delší dobu (asi 14 dní) a v něm už mají všechny díly seriálu stejný název. Stačí tedy kliknout na Nahrát seriál a nahrávání se korektně naplánuje. Bohužel M*A*S*H vysílají na Primě dost podivně a každý druhý díl opakují, jenže tuto informaci už webový program zase nemá, tam čísla epizod nejsou vyplněna, i když formát jako takový to podporuje. Takže pokud to nastavíte takto, budou se některé díly nahrávat dvakrát, což zbytečně zabírá místo (a zaručeně se nahrávání podělá ne u dílu, který máte možnost nahrát znova, ale u toho, který dávají jen jednou, že). No, stačí zhruba jednou za týden promazat naplánovaná nahrávání redundantních dílů a je to.
Zajímavější je ovšem to, že Media Center nahrává a ukládá záznamy ve svém vlastním formátu WTV (dřívější verze měly pro změnu formát DVR-MS). Je to jen kontejner okolo MPEG2 dat, které to tahá rovnou z karty (kódovat to v reálném čase do něčeho lepšího by asi kvůli výkonu nešlo). Potíž je v tom, že tento formát nepodporuje skoro žádný software pro práci s videem, tedy kromě Movie Makeru. Ten umí výstupy jen do WMV, což by mi v principu nevadilo, ale práce s Movie Makerem je pomalá, neumí dávkové zpracování a neumí pořádně nastavit kvalitu výstupu.
Na překódovávání z tohoto obskurního formátu existuje aplikace MCEBuddy. Vrazíte jí cestu a ona všechny soubory, které se v ní objeví, postupně převádí na DVR-MS (to je jen víceméně překopírování se změnou hlavičky, je to akorát jiný kontejner kolem stejných dat) a odtud na zvolený cílový formát. Rozchodit tuto aplikaci na 64bitovém systému se mi nepovedlo (ani 32bit ani 64bit verze nešla), v 99% případů kódování selhalo. Vzhledem k tomu, že nemám fyzický počítač, na němž bych měl 32bitový systém, napadlo mě zkusit to na virtuální mašině s 32bitovým systémem na domácím serveru a ejhle, kódování najednou šlo (akorát jsem musel zvolit jako výstupní formát DivX, ten výchozí a doporučovaný H.264 zlobil taky). Ještě že HyperV umí virtuálce přidělit víc jader procesoru (mám nastavené 4, víc nejde), kódování je pak celkem rychlé.
Z překódovaných videí lze pak vystříhat reklamy v nějakém programu, třeba VirtualDub. MCEBuddy to umí i sám, ale to jsem raději nezkoušel, moc tomu nevěřím a radši si to udělám sám, epizody M*A*S*He jsou krátké, takže stačí střihnout jen začátek a konec, uprostřed reklamy nejsou). VirtualDub navíc umí dávkové zpracování, takže jednou za čas naklikám 20 dílů a dám to kódovat najednou. Funguje dokonce celkem obstojně i přes Remote Desktop.
Bylo potřeba vyřešit ještě jeden problém – Media Center si moc nerozumí se změnou formátu obrazu z normálního na širokoúhlý, takže některé díly se nahrály širokoúhle (resp. normální obraz tam byl roztažen do širokoúhlého formátu) a jiné normálně (záleží na tom, jaký formát byl, když nahrávání začalo). Takže půlku dílů ve VirtualDubu překódovávat nemusím a u videa zvolím jen Direct Stream Copy, u jinéch se musí překódovat s filtrem resize, který obraz roztažený na širokoúhlo opraví na poměr 4:3.
Až na problém s programem a výstupním formátem je Media Center poměrně pěkný kus softwaru. Na rozdíl od ostatních aplikací pro TV kartu, které jsem zkoušel, nemá vyloženě odporný vzhled a automatické nahrávání funguje – notebook se sám vzbudí, po skončení nahrávání sám uspí, sám si stáhne program, nezmeškalo to zatím ani jeden díl.
Třeba se to bude někomu hodit – objevit výše uvedený postup, jak překódovat WTV do AVI, mi trvalo dva měsíce.