Elektronické čtečky knih

Tomáš Herceg       19.11.2009       Offtopic       10834 zobrazení

Mám knihovničku plnou velkých a těžkých knih z nakladatelství Microsoft Press, které bych si někdy chtěl přečíst. Dost často ale mám desetiminutová až půlhodinová okna v denním rozvrhu, kdy nemá cenu začínat něco dělat. Jeden by si řekl, že je ideální vzít knížku a zkrátit si tento jinak těžko využitelný čas čtením. A já bych opravdu moc rád, jenomže to má několik háčků.

Zaprvé jsou knihy, které bych rád četl, velké a těžké. Pokud jsem na koleji, můžu se do knihy podívat a číst. Pokud jsem ale ve škole, někde na cestě anebo doma, je to prakticky nereálné – musel bych s sebou knihu tahat, což se mi opravdu nechce.

Zadruhé je samotné držení velké knihy při čtení dost nepříjemné – osobně jsem měl s každou knihou problém, že nevím, jak si k tomu mám lehnout, aby se mi to četlo pohodlně, abych se každých 5 minut nemusel převalovat, protože mám jednu i druhou ruku přeleženou atd. Číst vsedě u stolu mi taky nikdy moc nesedělo.

A do třetice stejně jako nemám rád chvíle, kdy dělám jen na jednom projektu, nerad čtu jen jednu knihu – většinou jich mám rozečtených několik a čtu (resp. četl bych, pokud by to z výše uvedených důvodů šlo) tu, na kterou mám zrovna náladu. U beletrie by to asi nešlo, u technické literatury to jde úplně v pohodě.

Bohužel číst knihy je pro mě důležité – z článků na Internetu člověk získá jen útržkovité informace a ne kompletní přehled, který získáte z přečtení celé knihy nebo alespoň její části. Jednou za půl roku se dokopu k tomu na dva dny nic nedělat a přečíst si jednu knihu – a věřte nebo ne, většinou se naučím za ty dva dny víc než za celého půl roku.

Proto jsem došel ke konečnému rozhodnutí – koupím si nějaký e-book reader. Většinu problémů, které s knihami mám, vcelku úspěšně řeší, větší investice do čtečky mě sice štve, ale pokud by se to osvědčilo a měl bych možnost číst ve volných chvílích, není to až takový problém.

Nerad kupuji zajíce v pytli, tak jsem se rozhodl, že si nějakou čtečku vyzkouším. Mrknu na nabídku v Alze a mají na výběr asi 10 readerů, 7 z nich nemají skladem atd., zbývá jen Sony PRS-300, tři různé barvy. Vzhledem k tomu, že na zboží zakoupené přes Internet je ze zákona 14-denní možnost vrácení (což je kapku nepříjemné pro výrobce, ale příjemné pro zákazníky), řekl jsem si, že přestože 6k za tento poměrně starý a nevýkonný model je cena kapku nadsazená, koupím ho a v nejhorším jej vrátím.

Trable s knihami

Výrobce se chlubí podporou několika formátů – TXT, PDF, RTF a jakéhosi vlastního formátu BBeB. Vzhledem k tomu, že některé knížky se dají sehnat ve formátu HTML s paklíkem obrázků, rozhodl jsem se je do čtečky natlačit. S pomocí úžasné open source aplikace BBeB Binder, která dělá kromě toho, co se po ní chce (načte HTML a vyplivne BBeB), i to, co se po ní nechce (vytěžuje jedno jádro procesoru na 100% a je šíleně zasekaná), se mi knížku podařilo včetně obrázků a tabulek dostat do čtečky. Funkce jako zvětšování a zmenšování písma fungují perfektně, text je anglicky, takže funkci diakritiky jsem zkusit nemohl.

Zkusil jsem do čtečky nahrát též TXT soubor, tam se některé znaky (ě, ů …) neukázaly, převod do RTF nepomáhal a BBeB Binder si s tím taky nevěděl rady. Pomohlo otevřít soubor ve Wordu a vytisknout jako PDF, to čtečka zvládá a vzhledem k tomu, že fonty se do PDF ukládají taky, se znaky problém není. Nějaká složitější grafika, tabulky a obtékání ale blbnou, protože čtečka text v PDF zvětšuje na velikost svého displeje.

Co mě štve, že neexistuje moc legálních prostředků a způsobů, jak získat technické a odborné knihy pro použití v e-booku (klidně bych si i knihy koupil, pokud by stály znatelně méně než jejich papírové verze). Nejlépe to asi má v tomto případě vyřešeno Amazon Kindle, na druhou stranu po nedávné aféře s mazáním knih v zařízeních na dálku mám trochu obavy.

 

No, uvidíme, o víkendu a příští týden si budu asi číst, a pak se rozhodnu, jestli si čtečku nechám, anebo ne. Zatím to vypadá nadějně. Z Ebaye nebo podobného zdroje bych ji asi získal levněji, na druhou stranu mohou přijít komplikace se zárukou atd. U věcí za pár stokorun je mi to jedno, u věcí za pár tisícikorun už ne.

Nemáte někdo nějaké zkušenosti s jinými modely čteček? Moc recenzí v češtině jsem nenašel, hodily by se mi hlavně informace o tom, kde je sehnat.

 

hodnocení článku

1 bodů / 1 hlasů       Hodnotit mohou jen registrované uživatelé.

 

Nový příspěvek

 

Diskuse: Elektronické čtečky knih

http://www.pricemania.sk/katalog/audioka...

http://www.grafika.cz/art/hw/sonyprs505....

Podľa môjho názoru je aj ten najväčší display na mobile hrozne malý...

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

S tím souhlasím. Navíc ono nejde jenom o velikost ale taky o typ displeje. Myslím si že e-ink je lepší pro několikahodinové čtení než klasický displej na mobilu. Neunavuje tak oči a má lepší pozorovací úhly.

nahlásit spamnahlásit spam 2 / 2 odpovědětodpovědět

Hledám čtečku elektronických knih, ale určitě bych chtěla co nejmenší. Ale zase ne tak malou, aby to šlo vůbec přečíst. Našla jsem si elektronicke-ctecky-knih.cz Nemáte někdo zkušenost s co nejmenší čtečkou knih? Chtěla bych, aby byla e-ink. O mobilu neuvažuji.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Já si koupila tuto:

http://elektronicke-ctecky-knih.cz/cteck...

a jsem s ní spokojená. je malinká a krásně se mi vejde do kabelky.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Elektronické čtečky knih

No...

http://www.zive.cz/clanky/video-predstav...

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Diskuse: Elektronické čtečky knih

Podle mě naprostá zbytečnost. Stejného výsledku se dá dosáhnout nějakou aplikací pro SmartPhone telefon (určitě těch aplikací existují desítky).

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Máte i nemáte pravdu. Jde o pohled na věc. Také jsem kdysi o nějaké čtečce uvažoval, ale pro mé účely jsem nakonec skončil u docela obyčejného mobilu. Jestli se totiž jedná o skutečné vyplnění časových skulin v denním pracovním programu, nedokážu si představit, že bych s sebou měl vždy při ruce nějakou tu čtečku, kdežto mobil s sebou vláčím téměř stále. A i ta má obyčejná Nokia E66 zvládá daný úkol za podpory Mobilpocket readeru celkem obstojně - display už není úplně malinkatý, navíc při využití otočení mobilu na šířku je ten text docela dobře a pohodlně čitelný a i při zvětšeném písmu se toho na tu obrazovečku vejde docela dost.

Velice pěkná je i vlastnost, kdy mohu mít, přesně v duchu Tomášova příspěvku, rozečtených více publikací a vždy se vrátím tam, kde jsem skončil. Plně mi to vyhovuje.

Jediným problémem, který je asi dost složitě pro tak malou zobrazovací jednotku uspokojivě řešitelný, jsou obrázky příp. grafika, ale u převážné většiny věcí, které jsem si do mobilu natáhnul, se to dalo překousnout a pokud jsem z toho malého zobrazení nepochopil skutečně něco podstatného, při nejbližší příležitosti jsem se na to mohl kouknout na PC.

Samozřejmě, pokud by to člověk bral jako hlavní médium pro cílené a intenzivnější čtení mnohaset stránkových publikací, pak by asi ta specializovaná čtečka měla své opodstatnění, ale pro mé účely plně dostačuje i ten malý krám - dokonce se s ním docela dobře manipuluje i večer v posteli, pokud si jdu lehnout, nechci vzbudit svou drahou polovičku a ne a ne zabrat, pak sáhnu po své Nokii a můžu docela pohodlně i bez lampičky číst, na co mám zrovna náladu.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Jo, mobil jsem používal na čtení docela dlouho, ale zrovna ten můj má podstatně menší displej a když je v knížce ukázka nějakého zdrojáku, tak je to úplně k ničemu. Na čtečce to sice taky řádky zalamuje, ale není to tak strašné.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

No nevím. Papírová kniha je papírová kniha. To mi nikdo nevysvětlí.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Tak proč to sem píšete? Kdybyste alespoň přinesl nějaký argument. Položit sem jen rovnost, která má na obou stranách to samé, to jako nic moc.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět
                       
Nadpis:
Antispam: Komu se občas házejí perly?
Příspěvek bude publikován pod identitou   anonym.

Nyní zakládáte pod článkem nové diskusní vlákno.
Pokud chcete reagovat na jiný příspěvek, klikněte na tlačítko "Odpovědět" u některého diskusního příspěvku.

Nyní odpovídáte na příspěvek pod článkem. Nebo chcete raději založit nové vlákno?

 

  • Administrátoři si vyhrazují právo komentáře upravovat či mazat bez udání důvodu.
    Mazány budou zejména komentáře obsahující vulgarity nebo porušující pravidla publikování.
  • Pokud nejste zaregistrováni, Vaše IP adresa bude zveřejněna. Pokud s tímto nesouhlasíte, příspěvek neodesílejte.

přihlásit pomocí externího účtu

přihlásit pomocí jména a hesla

Uživatel:
Heslo:

zapomenuté heslo

 

založit nový uživatelský účet

zaregistrujte se

 
zavřít

Nahlásit spam

Opravdu chcete tento příspěvek nahlásit pro porušování pravidel fóra?

Nahlásit Zrušit

Chyba

zavřít

feedback