Od neděle až do dneška jsem měl tu možnost zúčastnit se akce Microsoft TechEd Europe 2009, což je několikadenní konference plná přednášek o aktuálních Microsoft technologiích. Rád bych se v tomto článku podělil o pár postřehů z akce samotné. Fotky nebudou, protože jsem s sebou měl jen mobil a ten pěkné obrázky opravdu neprodukuje a já bych stejně byl líný někde pobíhat a všechno fotit.
Jak se dostat ke vstupenkám?
První možností je si vstupenku koupit, ale vzhledem k její ceně bych podobnou věc neudělal. Před pár měsíci mi přišla od Microsoftu jakožto MVPkovi možnost být tam ve stáncích Ask the Experts, bohužel to nevyšlo. Asi jsem v těch dvou větách dostatečně nezdůvodnil, proč bych se na to hodil, měl jsem to vyplnit pečlivěji, spoustu věcí jsem tam nenapsal.
Nakonec jsem ale vstupenku od českého Microsoftu stejně dostal zdarma za aktivity v Microsoft Student Partner programu (první opravdová výhoda, kterou tento program přináší; tedy kromě občasné možnosti získat knížky a ještě občasnější možnosti získat ty, které jste si opravdu vybrali :-). Jeli jsme společně s Jardou Nechanickým aka Hunterem.
Cesta vlakem
Když jsme přemýšleli, jak se do Berlína dostat, napadlo nás jet autem. Na druhou stranu Berlín neznáme, museli bychom řešit problémy s parkováním atd. Nakonec jsme jeli vlakem (cena jízdného nás zpočátku nepříjemně překvapila a měli jsme sto chutí jízdenky vrátit, ale pak jsme se na to už vykašlali). Cesta trvá přes 5 hodin, několikaminutová zpoždění se dala vydržet a místenky jsme měli, takže to relativně šlo. Autem by cesta trvala určitě kratší dobu a byla by určitě mnohonásobně levnější, ale co se dá dělat.
Výstaviště Messe Berlin
Celá akce se konala v prostorách Messe Berlin. Zorganizováno to bylo velmi dobře, i když zorientovat se v tak velkém komplexu dalo i s mapou docela zabrat. Přednášecí sály byly dobře vybavené, na akci akorát mohlo být více jídla. To bylo dostupné u několika “cooffe pointů”, ale v omezeném množství a pouze na začátku přestávek (pokud jste přišli později, zbylo už jen ovoce, které asi nikdo nechtěl). Pro obědvání byly vyhrazeny dva sály, takže moc velké fronty nebyly, na výběr bylo více chodů. Přestože mám problémy s většinou zeleniny, daly se najít i jídla obsahující jen to, co jím, takže v pohodě.
Berlínská MHD
Vzhledem k tomu, že půlka Berlína byla při válce vybombardována, měli možnost postavit ji znovu a navrhnout ji s ohledem na budoucnost (což je v jiných metropolích problém). Ulice jsou dostatečně široké, místo na parkování také je, nebo se to tak alespoň na první pohled jeví. Celé město je protkáno hustou sítí vlaků S-Bahn (městské vlaky jezdící nad zemí) a metra U-Bahn. Tramvají moc nemají a autobusem jsme jeli akorát v noci. Z hotelu do Messe se dalo jet Učkem a Skem.
Jediná věc, kterou bych jim dost vytknul, bylo vyloženě špatné značení. Vystoupíte z vlaku a musíte hledat takové malé Sko nebo Učko v kroužku (které je vždycky na druhém konci nástupiště, než na kterém jste), a podle něj se řídit. Ze začátku nám to dělalo problémy, věc navíc komplikuje fakt, že S-Bahn i U-Bahn jsou někdy nahoře a někdy dole. V Praze když chci do metra, jdu dolů, když chci ven, jdu nahoru. Tady musíte často nejdřív nahoru, pak dolů a pak zase nahoru. Lepší značení by zkrátka neškodilo.
Neděle
V neděli jsme vyjeli dost brzo ráno, abychom před polednem dojeli na hlavní nádraží v Berlíně. Na Messe Berlin jsme jeli rovnou, chvíli jsme to samozřejmě hledali. První den byly přednášky dost jednoduché, obtížnost 200, ale to jsme nevěděli, takže jsme si shlédli Windows Azure Platform Overview a Windows Mobile Application Development with Microsoft Visual Studio 2008. Přednášející výborní, velmi dobře se to poslouchalo, ale nic, co bych před tím nevěděl.
Večer nás čekalo hledání hotelu, což bylo trochu horší. Cesta, kterou jsme naplánovali metrem nebyla ideální. V Berlíně mají dva typy metra – malé a velké. To malé je opravdu malé, takže jsme se se spoustou dalších lidí dost mačkali. Některé části linky, kterou jsme měli jet, byly v opravě, německy neumíme, takže jsme nevěděli, co máme dělat. Naštěstí anglicky se dá domluvit až na pár výjimek všude, což hodnotím velmi pozitivně.
Z metra jsme na cílové stanici vystoupili na špatné straně a to jsme neměli dělat – odporná hnusná ulice u řeky. Přecházejíc přes přechod vylekala nás proběhnuvší krysa. Po chvíli bloudění jsme zjistili, že náš hotel je na druhém konci celkem velké křižovatky, kde to vypadalo líp. Nakonec se ukázalo, že hotel je i přes nižší cenu naprosto v pohodě, čisto, postele oddělitelné, možnost Internetu na pokoji. Cesta na výstaviště z hotelu trvala 40 minut, bylo by lepší bydlet někde blíž, ale rezervovali jsme dost pozdě a nebylo místo.
Pondělí
Ráno jsme začali přednáškou ADO.NET Entity Framework in Visual Studio 2010 and .NET Framework 4.0, která mě potěšila, protože Entity Framework již bude konečně použitelný. Následovala přednáška A lap around ASP.NET 4.0 and Visual Studio 2010, kde ukazovali novinky v ASP.NET 4, které už jsem ale viděl, a neukázali Query Extender, který mě zajímal a který jsem v praxi neviděl.
Po obědě jsem navštívil Developer General Session, která byla plná manažerských povídaček o Visual Studiu. Představení partnerů, kteří vyvíjí rozšíření do Visual Studia 2010, bylo ovšem zajímavé. Věděli jste, že ve VS2010 můžete vyvíjet v COBOLu, který se ještě dnes na mnoha místech používá.
Následovala Keynote, na kterou jsem ale nešel, místo toho jsem prošel všechny expa a stánky, které na akci byly. Zalezli jsme do Hands-on-Labů a vymýšlíme, kde zorganizovat něco podobného. Myslím si, že to je docela dobrý způsob seznámení se s novou technologií a naučení se základům.
Ten den večer byly oslavy pádu Berlínské zdi, ale vzhledem k tomu, že šíleně pršelo, nikam jsme nešli.
Úterý
V úterý ráno jsem navštívil session SharePoint Server 2010 Introduction for Developers. Ukázalo se, že vývoj pro Sharepoint bude v novém Visual Studiu velmi jednoduchý a na první pohled to vypadalo velmi pěkně. Asi se to fakt naučím, Sharepoint se mi poslední dobou hodně zalíbil.
Dál jsme pokračovali velmi dobrou přednáškou Stephena Forteho z Teleriku, jmenovala se Agile Patterns: Agile Estimation. Naprosto super zážitek, spousta vtipů, historek, a hlavně ze života. Spousta vtipů a hlášek typu “Business people are always wrong - they think that easy things are hard and hard things are easy.”
Po obědě následovala trochu méně zajímavá přednáška Source Code Management with Team Foundation Server 2010. Ukazovali tam některé pěkné věci, ale celé to bylo o tom, jak vytvořit branch a jak zmergeovat změny z jedné branche do jiné. Visual Studio 2010 umí zobrazit poměrně pěkně, jak na sobě větve závisí, časovou osu, jak se změny z jedné větve přenášely do druhé atd.
O přestávce po této session jsem obdržel e-mail od našeho MSP leada, že máme být za 5 minut v Interactive Theater, že je tam nějaká akce pro Microsoft Student Partners a že trvá až do večera. Hunter tam šel, já nakonec skončil na A lap around Visual Basic in Visual Studio 2010, prezentovala Lisa Feigenbaum, kterou znám z konferencí VB a C# teamu, kam mám díky MVP programu přístup a kde se řeší velmi zajímavé věci.
Novinky ve VB jsem znal všechny, nedávno jsem na to dělal i webcast, takže nic nového jsem se nedozvěděl, ale Lisa ukazovala i některé pěkné featury VS2010, o kterých jsem nevěděl. Navíc jako jediná měla velmi pěkné demíčko, které opravdu něco dělalo, a všechny novinky ukazovala na něm. Novinky ve VB se mi moc líbí, všechny přidané věci tam dost chyběly. Jediné, co mě zklamalo, je že stále VB na rozdíl od C# neumí konstrukci yield return nebo její ekvivalent. Prý to snad dokonce mají napsané, ale nestihnou to pořádně zaintegrovat a otestovat do nové verze. Takže použitelná verze VB bude až za další 2 roky.
Pak jsme jeli na hotel odložit si věci v domnění, že večer následuje hospoda s MSP z ostatních zemí. Vzhledem k tomu, že jsme e-mail ohledně MSP akce měli dostat před měsícem, ale dostal se k nám až těsně před akcí, nevšimli jsme si, že hospoda je až následující den, takže jsme se vrátili do Messe, kde byla Welcome Reception. Končila bohužel už ve 20:00, což je podle mě škoda, nevím, proč to neprotáhli třeba do deseti hodin.
Středa
Ranní přednášku jsme vynechali, nechtělo se nám vstávat a nic zajímavého tam nebylo. Dorazili jsme až na druhý blok, já jsem byl na Windows Workflow Foundation 4.0 Deep Dive a musím říct, že mě tahle technologie velmi nadchla. Dělat workflow “pomocí ifů”, jak s oblibou říká jeden můj kolega, není dobrý způsob. Ne, že bych to takhle dělal, ale na posledním projektu, který jsem dělal, jsem víceméně svoji podmnožinu workflow napsal (dokonce jsem odpovídající si třídy pojmenoval víceméně stejně, aniž bych před tím WF někdy viděl), protože jsem neměl čas se na WF podívat a nebyl jsem si jistý, jestli je to přesně na to, na co to potřebuji já. Teď už budu vědět a WF použiju, mají to pěkně integrované s WCF a funguje to naprosto krásně. Díky designeru je návrh workflow velmi přehledný a nové Visual Studio má zase o dost lepší featury než to aktuální.
Po obědě jsem byl na Game-Changing Memory and Performance improvements in Windows Mobile 6.5, což byla dle programu těžká přednáška (level 400), mě přišla tak akorát. Konečně mi někdo pořádně vysvětlil paměťový model Windows Mobile, pokud bych někdy pro Pocket PC něco vyvíjel (v dohledné době nebudu), určitě se to hodí vědět.
Zklamal mě přednášející, když jsem se ho ptal, jestli se plánuje nová verze mobilního DirectX (tady pozor na výslovnost - myslel jsem, že se to čte “dajrekt ex”, ale oni to vyslovují “direkt ex”, ze začátku netušil, na co se ho ptám). Prý bude v následujících verzích DirectX ve Windows Mobile zrušen a zůstane jen staré GAPI. Když jsem se ho zeptal, jestli se neplánuje XNA, tak se nějak divně usmíval, ale odvětil “I have nothing to anounce at this time.” Ale říkal, ať se XNA naučím, takže mi z toho vychází, že se ve Windows Mobile 7 (o kterých nikdo nechce mluvit, všichni Microsofťáci jenom mlží; kdoví jestli už na tom začali dělat) o nějaké podpoře XNA uvažuje. Není přece možné, že by platformu Windows Mobile zabili tím, že pro ní nepůjdou napsat hry. GAPI je opravdu velmi primitivní, i když fungující, řešení. XNA by velmi pomohlo a když ho má i Zune, který běží též na Windows CE 6 jako chystané WM 7 (údajně), tak by neměl být problém ho portovat. Uvidíme.
Měli jsme ještě chvíli, tak jsme zaskočili na začátek přednášky Deep Dive into ASP.NET Dynamic Data in Visual Studio 2010. Jakože jsem ASP.NET Dynamic Data nepoužíval, protože stará verze byla dosti omezená, novou verzi začnu používat, protože je to něco fantastického. Velmi to urychlí vývoj typických webových aplikací, které jsou jen “chytrým a hezky vypadajícím interfacem k databázi”. Nová verze je velmi pěkně customizovatelná, moc se mi líbí.
Odejít jsme museli o trochu dřív, protože v 19:00 jsme měli být s ostatními MSP na zastávce metra poblíž. Ve stanovený čas jsme nikoho nepotkali, po 10 minutách dorazila skupinka ostatních MSP z jiných států, s nimiž jsme nastoupili do metra a jeli na druhý konec Berlína. Berlínské metro má občas velmi prudké zatáčky, házelo to s námi pěkně. Pražské je oproti tomu úplná rovina.
MSP hospoda
S ostatními MSP a s německým hlavním leadem přes Education jsme povečeřeli v relativně hlučné hospodě obrovský hamburger s hranolkami. Vzhledem k tomu, že jsme s Hunterem byli jediní dva Češi a nikoho jiného jsme moc neznali, seděli jsme u stolu s německým leadrem Ingem s manželkou. Ten nám vyprávěl své dvě zkušenosti s ČR – jednou tam jeli bez pasů a zůstali trčet v pásmu mezi hranicemi, přičemž je nechtěli pustit tam ani zpátky, a podruhé s nimi začal hořet český autobus a když vystoupili, venku byl asi metr sněhu.
Berlínské pivo mě moc neuchvátilo, ale dal jsem svůj životní rekord – 4 piva za večer. Nebylo mi po tom absolutně nic, ale většinou vypiju dvě a pak přejdu na jiný typ chlastu, protože mi třetí pivo už nechutná. Tady mi víceméně nechutnalo ani jedno, ale stejně jsem vypil 4.
Po večeři jsme šli na exkurzi do podzemí – na projektoru tam promítli celkem zajímavou prezentaci. Pak jsme šli do starého vodojemu a prošli se v něm (pěkná ozvěna) a poté se přešlo do podzemí bývalého pivovaru. Velmi zajímavé.
Pak jsme se vrátili do hospody, kde se mi jeden ze Španělských MSPků snažil vysvětlit, v čem je ASP.NET MVC lepší než WebForms, ale opět se mu to (stejně jako nikomu před tím) nepovedlo. Jediné, na čem jsme se shodli, je to, že když člověk používané technologii nerozumí, napáchá míň škody v ASP.NET MVC, ale to není moc dobrý argument.
Někdy kolem třetí ráno jsme se rozhodli vrátit zpět na hotel. To se ukázalo být jako netriviální problém, zvlášť když se Hunter neprozřetelně zeptal jednoho člověka, kudy se jde na Alexanderplatz, odkud jezdí noční autobus k našemu hotelu. Z onoho člověk se vyklubal český bezdomovec, který před lety utekl do Berlína, protože v Čechách měl nějaké krádeže, to jsme se ale dozvěděli až později. Že prý má stejnou cestu a že nás tam dovede.
No tak jsme šli a celou cestu poslouchali “že tady v Berlíně mu lidi dají šanci, že i když něco ukradne, že policajti to neřeší, když s nima mluví normálně”, “že ty kurvy v Česku se k němu otočily zády” a “že německé vězení je jako život na zámku, naprostej luxus, dokonce i televize” atd. Vzhledem k tomu, že nemám moc sociálního cítění, zvlášť pro líné lemply, měl jsem každou chvíli nutkání ho nakopat, ale to by nás k tomu autobusu nedovedl. Je pravda, že v Berlíně se bezdíci musí mít nesrovnatelně lépe, protože měl normální slušné oblečení, nebylo poznat, že je z ulice. V Praze to člověk pozná na 100 metrů, protože tam až sahá šílený smrad.
Po hodině cesty jsme došli na onen Alexandrův plácek a chtěli jsme se ho zbavit, což se nám po chvíli chození sem a tam povedlo. Autobus jel za pár minut a kolem páté jsme vystoupili u hotelu.
Jinak ze setkání s MSP vyplynulo i to, že tento rok nebudou internshipy pro studenty do Redmondu. Hlásili jsme se minulý rok, ale nevzali nás, chtěli studenty 3. a 4. ročníku. Letos kvůli krizi nic není (první nepříjemný dopad krize na mou osobu, který mě dost štve). Zmizet z ČR jsem po dokončení bakaláře alespoň na chvíli chtěl, škoda. Třeba bude něco jiného, ale moc s tím nepočítám.
Čtvrtek
Dopoledne jsme prospali, na výstaviště jsme dorazili až po obědě. Odpoledne jsme byli na asi nejlepší přednášce Steva Teixiery s názvem Building High Performance Parallel Software, která byla též obtížnosti 400 a tudíž velice zajímavá. Naprosto mě dostaly nové nástroje ve VS pro sledování vytížení jader, čekání jednoho vlákna na druhé a různé vizualizační nástroje. Steve měl spoustu vtipných glos, například bezvadně komentoval Solution Conversion Wizard, který mu při každém otevření dema konvertoval projekt, i když už v potřebné verzi byl. Celý sál rozesmála hláška “We in Microsoft support every operating system, as long as it is Windows.”
Večer byla after party, bohužel opět velmi krátká, jen od 18:15 do 19:30. Měli tam zajímavé občerstvení, ale opravdu nechápu proč končili tak brzo. Navíc přesně na minutu přestali vydávat jídlo a pití, i když měli rozlité víno do desítek skleniček, otevřených spoustu lahví piva atd. Všechno museli vylít, což mi přijde jako nehorázné plýtvání. Když už, tak mají v 19:10 přestat dorovnávat tácy a dolévat skleničky, aby se toho nespotřebovalo tolik. Mít pořád plné stoly a pak najednou všechno utnou je podle mě velmi debilní nápad.
Pátek
Poslední den byly přednášky už trochu lehčí, podívali jsme se na Microsoft Project Server 2010 for IT Pros and Developers, protože nás zajímalo, co že to vlastně je. Byla to šílená nuda, nic jsem se nedozvěděl a z dema toho taky moc vidět nebylo. Asi mi chyběla nějaká prerekvizita, abych ocenil to, co do nové verze přidali.
Třešničkou na dortu byla poslední přednáška Code Contracts and Pex: Power Charge Your Assertins and Unit Tests. Pex se mi moc líbí, asi ho na některé projekty začnu používat. Obecně bývám často k novinkám z Microsoft Research dost skeptický, ale Pex je hustý. Na odhalení takových těch hloupých chyb, na které zapomenete v Unit Testech, je to naprosto perfektní věc.
Pak už jsme museli na hlavní nádraží v Berlíně (které je mimochodem nové a velmi rozsáhlé, asi pětipatrové) a tuto reportáž píšu zatímco uháníme ECčkem zpět do Prahy. Zpoždění jen 10 minut, takže to jde.
Závěrem
Kdybych si měl vstupenku kupovat sám, určitě bych na TechEd nejel. Vzhledem k tomu, že letos je společný TechEd pro vývojáře i pro IT profesionály, přednášek s pro mě zajímavými tématy bylo dost málo, někdy byly v jednom slotu zajímavé 3, někdy ani jedna. Navíc většina level 300 přednášek pro mě nebyla moc přínosná, protože přeci jen se kolem .NETu pohybuji dost dlouho.
Za český Gopas TechEd nebo Daquas DevCon bych zaplatil určitě, tam jsou hodně specializované přednášky, je to blízko a člověk se pobaví s lidmi, které zná. Tady je to takové moc velké a megalomanské.
Ale na druhou stranu na velkém TechEdu jsem nikdy nebyl a v Berlíně taky ne, takže to určitě byla nová zkušenost a zážitek. Rozhodně toho nelituji. Pokud budu mít možnost získat vstup zadarmo, pojedu i příště.
Zanechalo to na mě ještě jednu věc - přestože jsem se nového Visual Studia 2010 docela obával (nutno říci, že po Betě 1 oprávněně a s Betou 2 jsem si tolik nehrál), po shlédnutí těchto přednášek jsem změnil názor a s Betou 2, která je už relativně rychlá, stabilní a funkční, si hrát začnu a některé projekty na ni již zmigruji nyní. Přestože jistě má pár drobných chybiček, je to již velmi použitelná verze (stejně jako i předchozí druhé bety od verzí 2005 a 2008).
Nebyl jsem nadšený z toho, že VS2010 je psané ve WPF, když jsem ale teď na vlastní oči viděl, co je díky tomu možné v novém textovém editoru udělat (vkládání diagramů a obrázků do kódu, které toužebně očekávám už několik let, protože jeden diagram je kolikrát lepší než 10 odstavců textu v komentářích). Navíc se do nového VS daleko lépe píšou rozšíření a věřím tomu, že do RTM to všechno pořádně odladí.
Nadšen jsem taky z nového Team Foundation Serveru 2010 a až vyjde jeho ostrá verze, nasadím si ji na server místo Subversion, přeci jen pro větší projekty potřebuji mimo jiné podporu WorkItems, lepší integraci do vývojového prostředí a další věci. Stejně tak zmigruji na nový Sharepoint 2010, který je velmi povedený.
Jediná nevýhoda je, že mám týdenní skluz ve věcech do práce a v tom, co jsem chtěl stihnout, z čehož upřímně radost nemám. Ale v úterý je prý státní svátek, což se minimálně hodí.