Jednou týdně se mě někdo ptá, ať už e-mailem, nebo jinak, proč ke svým článkům a seriálům nepřikládám ke stažení hotové příklady, na kterých jsem v článku danou problematiku vysvětloval, a které jsme většinou v době psaní článku stvořili. Důvod je prostý.
Když na konec článku dám celý příklad ke stažení, nikdo si nedá tu práci a nepřečte si článek pořádně. Slovem pořádně myslím, že si opravdu sedne k Visual Studiu a podle instrukcí si ukázkový příklad sám napíše. Je jasné, že pokročilý programátor to dělat nemusí, stačí, když si přečte článek, ale začátečníkům bych tento postup vřele doporučil.
To, že se podíváte na video nebo si přečtete, jak se to dělá, ale nebudete si to při tom zkoušet sami, vás toho moc nenaučí. Pod většinou článků se čtenáři ptají, proč jim to a to nejde, že to dělali přesně podle článku. V drtivé většině případů je chyba v tom, že na něco zapomněli, nečetli prostě pozorně. Dokud si to ale člověk sám nevyzkouší, nic moc se nenaučí. Nejde o to nazpaměť si zapamatovat, kam kdy kliknout a co napsat, má se to tak, že když za měsíc vzpomínáte, jak se sakra tohleto dělalo, těžko si vybavíte, že v tom článku to ten Herceg dělal takhle. Ale vzpomenete si, jak jste sami to tlačítko nemohli najít a pak jste jej nakonc objevili schované tam a tam. To je hlavní účel, abyste si to vyzkoušeli sami.
Takže kompletní příklady nejsou a nebudou, možná až na konci celého seriálu uvolním ke stažení hotové projekty aplikace Výpůjčky, ale to si ještě rozmyslím. Zkoumáním hotového projektu se sice člověk také něc o naučí, ale většinou je to jen kopírování kusů kódu do projektu svého. Bohužel v těchto situacích často začátečníci poskládají aplikaci z hotových částí, které bůhvíkde najdou, ale nechápou, co co dělá a proč to tak funguje.
K čemu je začátečníkovi hotový projekt, když často není schopen pořádně si přečíst článek a udělat to sám i s podrobnými instrukcemi? Jak se to naučí jen ze staženého hotového příkladu a příště to sám napíše bez návodu?