Microsoft právě představil novinky, které nás čekají v následující verzi Visual Studia. Představili také název nové verze, kterou bude logicky Visual Studio 2015. Preview si můžete stáhnout z oficiálních stránek: http://www.visualstudio.com/downloads/visual-studio-2015-downloads-vs
Ne všechny funkce, které zde uvedeme, jsou součástí preview, některé věci představovali na early build verzích, nicméně měly by se dostat do finálního buildu. Představování ještě neskončilo, můžete ho sledovat zde http://www.visualstudio.com/connect-event-live-vs.
A teď už se pusťme do představování novinek, kterých je přehršel.
.Net Core - multiplatformnost
Jednou z důležitých novinek, které Microsoft uvádí je verze .Net, která je open source a umožňuje tedy portování .Net frameworku na různé platformy. Více informací naleznete na: http://blogs.msdn.com/b/dotnet/archive/2014/11/12/net-core-is-open-source.aspx
Jak ale tohle souvisí s Visual Studiem? A co tak vzdálené debugování ASP.Net aplikace běžící na Linuxovém serveru přímo z Visual Studia? Ano, to bude odteď možné. Stejně tak je možné debugovat vzdáleně na Azure. A jelikož již dnes 20% serverů běžících na Azure používá Linux, začíná tahle strategie dávat smysl.
Visual Studio Community 2013
Nová edice Visual Studia. Supr! Tak to není obvyklá reakce vývojářů. Zase zjišťovat kolik bude tahle sranda stát? Naštěstí je to jednoduché. Nic. Takže co to vlastně je? Microsoft plánuje ukončit verzi Express a verze zdarma se bude odteď jmenovat Community. No jo, marketingový název, budeme tedy komunitní.
Naštěstí tohle není jediná změna. V první řadě se odstraňují různé verze pro různé technologie. Pokud budete chtít zdarma vyvíjet webové, desktopové a mobilní aplikace nebude již muset instalovat 3 různé verze Visual Studia.
Druhá zásadní změna je, že v téhle verzi fungují rozšíření. Pokud jste doteď nechtěli verzi Express, protože jí chyběla podpora pro váš oblíbený doplněk, ve verzi Community již tenhle problém mít nebudete.
Tahle verze se dá stáhnut již dnes ze stránek Visual Studia: http://www.visualstudio.com/products/visual-studio-community-vs
Bylo také potvrzeno, že vyjde také verze Visual Studio Community 2015. Takže nový název pro Visual Studio zdarma je Community.
Mobilní vývoj
Visual Studio nově podporuje Xamarin a také Apache Cordova.
Můžete tedy vytvářet projekty, které díky portable class libraries podporují všechny platformy od desktopových Windows, přes Windows Store až po iOS, Android a Windows Phone. Můžete tedy na všechny tyhle platformy psát v C# a mít pro ně jednotný kód v jádře.
Xamarin dále přidává podporu pro Storyboardy, které jsou známé zejména vývojářům pro iOS. Fungují tak, že se počítají a tvoří na Mac-u, který máte někde připojený na síti. Xamarin je ale zobrazuje přímo v okně Visual Studia, nemusíte se tedy nikam přepínat a pořád máte přístup k téhle funkci.
Další novinkou, která byla představena, je výběr elementů při debugování. Ve WPF budete moct za běhu vybrat element a zobrazí se vám jeho definice v kódu. Představte si to jako výběr elementů při debugování stránky v prohlížeči. Kromě WPF s touhle funkcí dokáže pracovat také Apache Cordova. Řeknete si, že to není nic zvláštního, jelikož Cordova beží nad HTML a Javascriptem. V emulátoru by to tedy měla být samozřejmost. Jenomže přibyla podpora i pro fyzické zařízení. Můžete tedy přímo na zařízení, kde jste připojen pomocí remote debugging vybrat element a Visual Studio zobrazí jeho definici. Tahle funkce žel nebyla demonstrována pro nativní Windows Phone ani Xamarin aplikace, ale podpora alespoň Cordovy určitě potěší.
Novinky Visual Studio 2015
Drobný, ale velmi užitečných zlepšení se dočkal error list.
V error listu je nyní možné filtrovat podle souborů nebo projektů.
Po kliknutí na chybu se chyba vyhledá na webu. Tahle funkcionalita je již ve starších VS díky Web Search.
Nastavení breakpointu je nyní taky mnohem pohodlnější
Visual studio má nový SmartTag (ctrl + .)
Při debugování Visual studio ukazuje, jak dlouho trval předchozí příkaz.
Nenapadá mě nic lepšího než třikrát hurá. V Immediate Window konečně jdou psát lambda výrazy.
Nově nám také přibyla podpora dotyků. Říkáte si proč bych měl šahat na Visual Studio? Po zkušenosti s notebookem s dotykovou obrazovkou, kde jsem chtěl za skrolovat v textu mi došlo, že by se mi tahle funkce nejednou hodila. Ocení ji také ti, kteří prezentují, jelikož kromě skrolování funguje také pinch-to-zoom.
Zaujalo vás něco jiného? Podělte se o své dojmy v diskuzi.
Roman Jašek a Martin Dybal