Nedávno Microsoft uvolnil multiplatformní vývojové prostředí Visual Studio Code, které se hodí pro vývoj jednodušších (zejména webových) aplikací. Je malé, velmi rychlé a nainstalované asi za 30 sekund. A funguje jak na Windows, tak na Linuxu a Mac OS X.
Základem VS Code je textový editor, který podporuje mnoho formátů. Code nemá žádný vlastní formát projektů nebo solutions, zobrazí zkrátka vše, co najde v nějakém adresáři. Pokud tam ovšem najde některé speciální soubory (např. project.json z nového ASP.NET 5), umí tyto soubory zpracovat a v případě ASP.NET pak zobrazuje relevantní IntelliSense vzhledem k Nuget balíčkum, které máte v projektu přidané.
Samotný editor má mnoho funkcí, na které jste zvyklí z velkého Visual Studia – kromě IntelliSense pro většinu formátů je zde i Go To Definition, code snippety nebo vyhledávání tříd a funkcí (Ctrl+T).
Dokonce je zde pár funkcí, které velké Visual Studio bez doplňků ani neumí, například Shrink/Expand Selection (Shift+Alt+Left a Shift+Alt+Right).
V CSS editoru je celkem pěkná funkce, která umí zobrazit místo, kde se používá daný selector.
Jsou dostupné i základní funkce pro refactoring, jako třeba Rename.
Visual Studio Code v sobě integruje Git klienta, který obsahuje základní funkce, nicméně pro běžné úkony dostačuje. Ostatní VSC systémy zatím podporovány nejsou.
Jsou podporovány i populární task runnery Grunt a Gulp.
Editor podporuje mnoho jazyků, např. HTML, Javascript, Typescript, CSS, SASS a LESS, Markdown a pochopitelně C#. Jsou podporovány i pluginy, které umí editor rozšířit o podporu dalších formátů.
Aktuálně VS Code podporuje debugging aplikací v Node JS, jehož podpora je velmi pokročilá, a pracuje se na podpoře .NET aplikací (aktuálně je podporováno ladění aplikací na Monu).
K dispozici je debugovací konzola, ve které můžete vyhodnocovat výrazy, podporovány jsou source mapy, takže lze ladit i aplikace v jazycích, které se do javascriptu kompilují (např. Typescript).