Stejně jako Visual Studio 2008 i nové Visual Studio 2010 lze nainstalovat bezpečně společně s jeho starší verzí. Jediné, co musíte bezpodmínečně před instalací obstarat, je odebrání všech nedokončených testovacích verzí Visual Studia 2010 (preview, beta a release candidate) – pokud zůstanou v počítači při instalaci finální verze, může to způsobit problémy.
Instalace
Ačkoliv tuto instalaci provádím z finální verze, jedná se o její předběžný build, který se může proti tomu veřejně dostupnému v drobnostech lišit.
Instaluji Visual Studio 2010 Ultimate RTM. Co nás čeká nového krom nového loga a grafického zpracování?
Úvodní instalační zavaděč
Příprava instalace
Komponenty dostupné pro instalaci
Co se nám mimo jiné nainstaluje?
- Sadu základních jazyků Visual Basic, Visual C++, Visual C# nyní rozšiřuje i funkcionální jazyk/nejazyk Visual F# 2.0!
- Pro tvorbu webů můžete používat jako alternativu i ASP.NET MVC 2 – verzi 2.0 nakonec stihli dodělat a je nyní dodávána s VS2010
- Pro mobilní databáze se instaluje SQL Server Compact 3.5 SP2
- Nesmí chybět Visual Studio 2010 Tool for Office (VSTO)
- Dotfuscator Software Services stále v community edition (obfuskátor kódu proti zpětnému rozebrání kódu z assembly)
- Crystal Reports pro Visual Studio 2010 (pro tvorbu tiskových sestav)
- Microsoft Sync Framework 1.0 s rozšířením pro ADO.NET ve verzi 2.0 pro synchronizační procesy nejen mezi SQL Servery
- Podpora pro Microsoft SQL Server 2008 R2 data-tier applications – nový způsob práce s databázovými objekty pro vývojáře a databázové specialisty
- Microsoft Sharepoint Developer Tools – integrované nástroje pro vývoj pro Sharepoint
Pozor: Tento seznam je pro edici Ultimate, nižší edice jsou funkčně i komponentálně omezeny!
Instalace dokončena – je doporučeno nainstalovat bezpečnostní záplaty
Závěr instalace
Na konci instalace nás čeká restart počítače. Instalaci považuji za relativně rychlou a nekomplikovanou formalitu.
Po opětovném naběhnutí systému na nás bude čekat v nabídce Start další ikona:
Visual Studio 2010
Zkusím popsat několik základních změn, které mě na první pohled v nové verzi Visual Studia oslovily. Nejde ale rozhodně o seznam všech důležitých novinek.
První spuštění
Celé prostředí bylo předěláno a některé dialogy od základu znovu navrženy. Už po pár minutách používání vám bude ale jasné, že naprostá většina příkazů a důležitá menu zůstala prakticky beze změny. Pokud už byl nějaký dialog předělaný, jeho používání je intuitivní a vy si říkáte: Proč to tak nebylo už v předchozí verzi?
Rozhraní se zdá po prvním spuštění relativně svižné. Na odhad reální rychlosti při velkém zatížení si ale zatím netroufnu.
Extension Managers
Extension Manager dovoluje spravovat šablony projektů, souborů, rozšiřující nástroje a komponenty pohodlně z jednoho místa. Dovoluje stahovat nové, spravovat stávající, instalovat aktualizace. Jednotlivé položky pak máte k dispozici z příslušných dialogů.
Je dobré vědět, že přímý přístup k online galeriím je i z běžných dialogů pro přidávání nových souborů a zakládání nových projektů. Nejste tedy od počátku limitováni na sadu šablon, které již máte stažené, protože můžete i například z běžného dialogu procházet online dostupné rozšíření.
Konverze projektů
Zkoušel jsem konvertovat několik projektů a téměř vše proběhlo bez problémů. Zde se na první pohled nic nemění proti konverzi 2005 do 2008. Jen například v současné době nemám k dispozici některé typy projektů jako je XNA – takové projekty zatím prostě nezkonvertujete.
Nový jazyk – F#
Jazyk F# je kapitola sama pro sebe. Jedná se o funkcionální jazyk, který se běžných smrtelníků asi nijak nedotkne. Nyní je však plně zahrnut do podporovaných jazyků Visual Studia stejně jako C# nebo Visual Basic. Jediný rozdíl je v tom, že F# není koncipován na to samé, jako ostatní jazyky. K dispozici máme pouze projekty pro vývoj konzolových aplikací a Silverlight knihoven.
Call Hierarchy
Tuto funkci vyvoláte z kontextové nabídky z kódu v konkrétní nebo nad konkrétní procedurou. Zobrazí vám v dokovaném okně přehledně volání zvolené procedury a jaké další procedury volá ona sama. Jednoduché, užitečné, rychlé.
Práce s kódem
Skvělou novinkou je možnost roztrhnout editor s kódem do více oken. Při psaní komplexnějších komponent skládajících se z více formulářů, či při používání více monitorů je to neocenitelná featura!
Příjemná drobnost je zvýrazňování výskytů označených volání a proměnných. Například na následujícím obrázku mám třídy C1, C2 a C3. Označil jsem si proměnnou promenna. Správně se mi zvýraznila ve třídách C1 a C2. V třídě C3 se nezvýraznila, protože je zde definována samostatně. Nejde tedy jen o prosté prohledávání textu na výskyt slov.
Závěr
Visual Studio 2010 nepřichází s převratnou změnou ovládání, jako to udělal například Office 2007. Novinky přidává nenásilnou cestou a bez hlubšího zásahu do stávajícího uživatelského prostředí. Ačkoliv byl celý editor přepsán do WPF, nabídky a naprostá většina funkcí zůstala na stejném místě. Jako uživatel Visual Studia 2008 jsem s přechodem na verzi 2010 neměl žádný problém.