Možná se budete divit, ale donedávna jsem si vystačil se systémem Windows XP. Tento systém mě po všech stránkách vyhovoval a neměl jsem jediný důvod proč přecházet na Visty.
Donutil mě až nákup nového počítače, kde je 6 GB systémové paměti a 1,7 GB videopaměti, na což rozhodně 32-bitový adresní prostor nepostačí a proto jsem byl nucen přejít na 64-bitové Windows Vista (s aktuálním Service Pack 1).
Na první pohled příjemný operační systém se spoustou zajímavých funkcí a pěkným uživatelským rozhraním se postupně proměňuje v naprostý humus.
Začněme tím nejhorším a to je správa síťových připojení a bezdrátových sítí. Ve Windows XP nebyl problém rozchodit Ad-hoc síť mezi několika počítači a sdílením připojení k Internetu. Toto je ve Windows Vista snad nerealizovatelné, pokoušel jsem se to bezúspěšně rozchodit několik dní (připomínám všude poslední verze ovladačů).
Skutečná vychytávka je odinstalování a znovunainstalování síťového adaptéru (u externího bezdrátového síťového adaptéru stačí přendat do jiného USB portu). Po takovéto akci se vám vytvoří nový síťový adaptér s novým názvem (pokud jste původně měli například Intel(R) 82567LM-2 Gigabit Network Connection, tak potom to bude Intel(R) 82567LM-2 Gigabit Network Connection #2), přičemž ta původní konfigurace zůstane kdesi smrdět, včetně veškerého nastavení ze správy síťových připojení (tj. název připojení a jeho konfigurace jako IP adresa, DNS servery, atd.). V důsledku toho nejen že nejde přejmenovat to síťové připojení, ale také při pokusu o nastavení IP adresy to hlásí, že tato IP adresa je již použita! Naprostá nehoráznost.
Další věcí je indexování. Nechápu jak může tuto hovadinu ocenit někdo jiný než ten, kdo má na disku tisíce dokumentů a obrázků, samozřejmě správně popsaných ve vlastnostech (nesetkal jsem se zatím s nikým kdo by to dělal) aby to hledání bylo efektivní. Indexování je totiž nejhorší tím, že se vždy spouští v tu nejméně vhodnou dobu (při hraní her), což se samozřejmě projevuje okamžitým trháním i na velmi výkonném počítači.
Co mě skutečně dostalo byla absence ActiveX ovládacího prvku Xenroll.dll (Certificate Enrollment Control), která v předchozích verzích Windows sloužila ke generování certifikátů. Tento ovládací prvek ve Windows Vista zcela chybí (je nahrazen novým API v souboru CertEnroll.dll). Zpětná kompatibilita? Žádná! U mě se absence této knihovny projevuje v tom, že nejsem schopný vyzvednout si certifikát pro podepisování e-mailových zpráv z certifikační autority Thawte. Musel jsem to vyřešit instalací certifikátu do Firefoxu, z něj exportovat do formátu p12 a ten potom importovat do Windowsovské správy certifikátů, kde již byl dostupný pro Windows Mail. Veselé, že? Což mě přivádí na myšlenku, kde bych asi tak byl bez Firefoxu, ano, přesně tam.
O absenci hardwarové akcelerace zvuku (DirectSound, DirectSound 3D) jsem již četl kdysi dávno, takže toto mě ani nepřekvapuje. Dalo by se to vysvětlit novou architekturou audiosystému ve Windows Vista, která běží v uživatelském režimu a využívá tzv. Sessions, ve kterých je DirectSound softwarově emulován. Naštěstí zde máme zvuková API třetích stran (OpenAL), případně zatím experimentální záležitosti jako Realtek 3D SoundBack, které hardwarovou akceleraci plně podporují.
Takto ve stručnosti vypadal můj přechod na Windows Vista z Windows XP a ptám se vás, měli jste také podobné problémy?
Aktualizace:
S hrůzou jsem zjistil, že výše uvedenými nehoráznostmi to rozhodně nekončí! Tento seznam budu tedy průběžně doplňovat.
- V systému je na mnoha místech zapomenutý odkaz na nápovědu ve formátu WinHelp 4.0. Microsoft oficiálně oznámil, že tento formát nápovědy nebude již ve Windows Vista podporován a taky že ne. Nicméně prohlížeč tohoto formátu nápovědy se dá stáhnout samostatně jako nějaké KB, ovšem po instalaci jsem zjistil, že soubory *.hlp na uvedených místech chybí! Toto je ukázkové flákačství, kdy Microsoft místo toho aby onu nápovědu předělal do nového formátu, ji prostě zahodí, přičemž odkazy na ni samosebou ponechá (ve Windows XP ty soubory jsou).
- Po připojení k počítači přes vzdálenou plochu a následném pokusu o připojení na místním počítači je monitor na místním počítači v úsporném režimu, ze kterého nejde probudit (přitom systém normálně běží), pomůže jedině tvrdý reset nebo shutdown –r z přkazového řádku přes vzdálenou plochu.
- Při hibernování počítače (uložení obsahu paměti na disk a vypnutí počítače) se sice obsah paměti uloží na disk, ale systém vytuhne s blikajícím příkazovým řádkem a je nutné ho vypnout ručně.
- Služba Remote Desktop Web Connection (Webové připojení ke vzdálené ploše) co byla standardní součástí IIS ve Windows XP Professional ve Vistách není a musí se instalovat ručně. PROBOHA PROč???