Včera večer se opět ICQ předvedlo, nepoužitelnější a debilnější krám jsem už dlouho nepotkal. Přestala fungovat většina neoficiálních klientů a dokonce i staré verze klientů oficiálních. Nenažraný, nestabilní a padající oficiální klient ICQ 6 bych si do počítače v životě nenainstaloval. Musel jsem upgradovat QIP z verze 8060 na 8070 a pak už jsem se mohl přihlásit. Vím, že neoficiální klienti se podle pravidel používat nesmějí, ale 500 kontaktů, z nichž tak 20 je pro mě nezbytných, je důvod, proč ICQ ještě používám.
Windows Live Messenger je pokrokový a stabilní IM klient, který umí mnoho různých funkcí, které ICQ buď vůbec neumí, nebo je podporuje nespolehlivě.
Proč používat Windows Live Messenger?
Posílání textových zpráv a offline zprávy - to není u IM klienta nic překvapivého, pokud pošlete zprávu člověku, který je offline, doručí se mu při jeho příštím přihlášení.
Posílání ručně kreslených zpráv - ideální pro Tablet PC nebo pro vysvětlování něčeho z matematiky (zlomky nebo složitější výrazy se dají jako nouzovka nakreslit, psali byste je dost těžko).
Posílání souborů, které funguje - ještě se mi nestalo, že by Windows Live Messenger nějaký soubor nepřenesl.
Sdílené složky - díky WLM můžete s ostatními uživateli sdílet celé složky, krásně se to synchronizuje a použití je velmi jednoduché.
Hlasové hovory - podobně jako Skype umí WLM i hlasové volání z počítače do počítače, funguje dobře i na pomalých sítích s velkou latencí a na neveřejných IP adresách, nedělá si z nikoho supernodes, takže pokud veřejnou IP máte, nikdo vám nebude vysávat konektivitu pro uskutečňování hovorů jiných lidí (na mnoha sítích se to ani nesmí, třeba u nás na koleji).
Videohovory - pokud máte webkameru, můžete během hovoru nebo i při psaní zpráv sdílet obraz z webkamery.
Šťouchnutí - pokud druhá strana neodpovídá, můžete ji občas šťouchnout, aby odpovídat začala (program vám to nepovolí moc často, abyste neotravovali ostatní).
Smaljíky, mrknutí a kraviny, které k ničemu nejsou, ale běžným uživatelům se líbí - můžete posílat mrknutí (takové hloupé animace), můžete měnit vzhled okna, můžete mu nastavovat vlastní pozadí a sdílet je s ostatními atd.
Konverzace více lidí - bez problému může komunikovat víc lidí, není tak problém udělat konferenci, kde diskutuje pět lidí mezi sebou; nefunguje to bohužel na volání
Hry - máte-li dlouhou chvíli, můžete si zahrát nějaké hry, v české verzi jich moc není, ale v anglické jsou jich desítky
Upozorňování - WLM umí zobrazovat i upozornění služby Windows Live Alerts, kterou můžete sledovat například fóra na tomto webu, stačí se kliknutím na ikonku na úvodní stránce přihlásit. Pokud máte zároveň Windows Live Hotmail, při přijetí nové zprávy budete také přes WLM upozorněni. Jen si udělejte pro e-mailové konference jinou adresu, jinak nic neuděláte, pořád vás bude WLM upozorňovat na nové zprávy a vy je budete číst.
Proč nepoužívat ICQ?
Nestabilní a padající síť - kolikrát se vám už stalo, že se ICQ třeba půl dne nemohlo přihlásit k síti, protože jim spadl jediný login server?
Nepoužitelný oficiální klient - padá a zamrzá vám oficiální ICQ klient? Můžete použít např. QIP, Mirandu nebo jiné klienty, se kterými se ICQ alespoň dá používat, ale na neduhy samotného protokolu jsou krátké.
Polofunkční posílání souborů - přenášení souborů prostě občas nefunguje, zvlášť mezi oficiálními a neoficiálními klienty.
Tuny SPAMu - každý den mi přijde alespoň 5 požadavků na autorizaci, ve kterých jsou reklamy na porno nebo podobné kraviny.
Bezpečnost na bodu mrazu - heslo do ICQ má omezenou délku na ruším že 8 znaků, což je směšně málo. Moje heslo do Windows má znaků 22, coč je zase druhý extrém, ale takových 15 znaků na heslo je nutnost, při dnešním výkonu počítačů se dá prolomit kdeco.
Miliony lidí, kteří si myslí, že mám čas řešit jejich problémy s programování - to se možná netýká všech, ale přes ICQ mi chodí asi 10x za den žádosti o pomoc s nejrůznějšími programátorskými problémy, všechny odkazuji na fórum tady na našem webu, nejsem free poradna, která bude každému zadarmo pomáhat. Pokud chcete profesionální konzultaci (ne dlouhodobé individuální školení), napište mi e-mail a domluvíme se na ceně, pokud budu mít čas.
Ve světě ICQ skoro nikdo nepoužívá - ICQ se používá hlavně v ČR, na Slovensku a v některých poskomunistických zemích. Windows Live Messenger se ve světě používá nejvíc a protože je spojen s Yahoo sítí, jedná se co do počtu uživatelů o největší IM síť.
Tak zahoďte už krucifix to staré nepoužitelné a předpotopní ICQ. Windows Live Messenger je daleko lepší, bohužel o tom skoro nikdo neví, takže ho nikdo nepoužívá. Ale můžete přesvědčit kamarády, ať si založí novou e-mailovou adresu, se kterou budou moci Windows Live Messenger používat. I když já bych si založil maximálně adresu s koncovkou technet.ms, 90% uživatelů ICQ si v tomto výběru určitě něco vybere.