Posledních mých příspěvků v tomto blogu bylo inspirováno mou charakterovou vlastností nadávat na všechno možné i nemožné. Tento příspěvek bude taková menší výjimka, k jeho psaní mě přivedla hlavně dočasné zatmění (nebo rozsvícení) mysli mého spolubydlícího na koleji, který se rozhodl nainstalovat si Linux. Jsem opravdu rád, že se nemusím věnovat i na Windows podobným zvrhlým radostem jako je kompilace jádra.
Operační systém - Windows Vista Ultimate 64-bit
Jak mnozí z vás jistě víte, patřím mezi několik málo lidí, kteří si nemyslí, že hlavní podstatou existence Microsoftu je prodat všem co nejhorší a nejnestabilnější systém všech dob. To samozřejmě není pravda, ta je mnohem jednodušší. Microsoft chce (jako každá firma) vydělávat peníze a vyvinul stabilní a kvalitní operační systém. Má drobné mouchy (jako ostatně každý kus softwaru), ale vyhovět naprosto odlišným a různě šíleným požadavkům 99% planety je zhola nemožné, vždycky musí být všude kompromisy. To, že používám Windows Vista Ultimate, není dáno tím, že bych slepě věřil, že Microsoft je spása světa. Používám tento systém, protože nejlépe vyhovuje mým požadavkům a s minimálním nastavováním a přizpůsobováním mi funguje. Vzhledem k tomu, že na mém notebooku mám 2GB paměti, což bohatě stačí, vyzkoušel jsem nainstalovat si 64bitovou edici. Výhody oproti 32bitové jsou sice téměř neznatelné (možná je to o trošku rychlejší, ale je to sotva pozorovatelné), ale když jsem ji už nainstaloval... S ovladači ani s kompatibilitou problém nemám, vše funguje. Podpora pro 32bitové aplikace (kterých je většina) je naprosto skvělá, funguje naprosto bez potíží.
Vývojové prostředí - Visual Studio .NET 2005
Visual Studio .NET 2005 používám jako prakticky jediné vývojové prostředí, na verzi 2008 jsem ještě neráčil přesedlat, ale už se na to pomalu chystám. Toto vývojové prostředí je podle mého názoru bezkonkurenčně nejlepší. .NET Framework 2.0 je velice stabilní platforma, na které se dá velice dobře stavět. Protože vývojové prostředí pro VB.NET neobsahuje nástroje pro refaktoring, doporučuji doinstalovat plugin Refactor!, který obohatí vývojové prostředí o spousty vychytávek, které se hodí, pokud chcete kód zkulturnit a zpřehlednit jeho strukturu.
Pošta, kontakty a kalendář - Outlook 2007
Microsoft Outlook 2007 je pro mě naprosto jasná volba - tato aplikace se postará o poštu, kontakty i kalendář a velmi jednoduše mi vše synchronizuje s PDA, takže mám e-maily za poslední měsíc pořád u sebe, stejně tak i kontakty a kalendář. PDA používám hlavně kvůli tomuhle, synchronizace je velmi pohodlná a zvládne ji každý.
Co se týče poskytovatele e-mailu, používám Windows Live Mail, který nabízí zdarma kapacitu až 5GB a navíc můžete pomocí služby Windows Live Custom Domains mít adresu hostovanou i na vlastní doméně. V praxi to tedy vypadá tak, že mám e-mail herceg [uzenáč] vbnet [tečka] cz, můžu používat luxusní webové rozhraní pro správu pošty když nejsem u sebe v počítači, a pošta se mi synchronizuje s Outlookem přes aplikaci Outlook Connector. E-maily tak jsou hostovány u Microsoftu na serverech Windows Live, ale adresa vypadá, jako bych ji měl na vlastní doméně. A navíc 5GB prostor pro maily zdarma vám nikdo nenabídne.
Komunikace - Windows Live Messenger a QIP
Jak jsem již psal, nemám rád oficiálního klienta ICQ. Místo něj používám QIP, který umí skoro to samé (zprávy a soubory), žere méně paměti a nepadá. Daleko raději používám Windows Live Messenger, protože toho umí mnohem víc (psaní zpráv, kreslené zprávy, posílání souborů, sdílení celých složek, posílání hlasových zpráv, telefonování, podle mě dokonce lepší než Skype, na pomalém připojení se to tolik netrhá, videokonverzace, konference pro víc lidí). ICQ se hodlám v dohledné době zbavit.
Grafika - Windows Gallery, IrfanView, Paint.NET
Na jednoduché úpravy fotek (složité neumím) používám IrfanView, je velmi jednoduchý na ovládání a vše, co od něj potřebuji, zvládá. Fotografovat taky moc neumím, fotím ale docela rád. Mě tento program stačí. Pokud potřebuji dělat webovou grafiku, většinou vystačím s aplikací Paint.NET. Umím ovládat i Adobe Photoshop, ale nepoužívám jej, protože do něj nehodlám investovat, když mé designerské schopnosti nejsou nijak valné (a lepší to bohužel nebude).
Pro kategorizaci a správu fotek se mi velice zalíbila aplikace Windows Gallery vestavěná v systému Windows Vista. Umí třídit a značkovat fotografie a také je promítat s přijemnými efekty - promítaná fotografie se pomalu přibližuje a vypadá to dynamičtěji, ale to je samozřejmě věc názoru.
Přehrávání hudby - Windows Media Player
EU se klidně může jít vycpat, nebudu do počítače instalovat jiný přehrávač, když mi Windows Media Player bohatě stačí. Pokud nainstalujete dobrý balík kodeků, přehrajete v něm všechno. Knihovna médií mi přijde přehledná a využívám ji poměrně často. Hudby mám dost, ale spíš takovou, která se většině lidí nelíbí (klasika, jazz), výjimečně něco, co se dnes ještě poslouchá.
Kancelář - Microsoft Office 2007 Ultimate
Do školy se občas hodí Microsoft Word 2007, na kterém se mi obzvlášť líbí nový editor rovnic elegantně ovladatelný klávesovými zkratkami. Pokud potřebuji pracovat s daty, postačí mi Excel 2007 a vestavěný editor na makra, na prezentace používám PowerPoint (nečekaně). Uživatelské rozhraní nových Office se mi líbí, výrazně se snížil počet kliknutí, pokud jsem již funkci několikrát hledal a mám ponětí kde je. U exotičtějších funkcí musím o to déle hledat, ale poslední dobou se mi to již moc nestává.
Hojně využívám novou aplikaci Microsoft Groove, která slouží pro týmovou spolupráci několika lidí. Umí sdílet soubory, úkoly, má issue tracker, diskuse, chat, zkrátka vše, co může tým lidí při práci využít. Doporučuji ji vyzkoušet, určitě si ji oblíbíte.
Správa souborů - Průzkumník
Dlouho jsem zastával názor, že Total Commander je potřeba. Od té doby, co mám Windows Vista, jej skoro nepotřebuji. Nainstalovaný jej sice mám, ale nespustím jej častěji než jednou týdně. Průzkumník ve Windows Vista je docela promakaný a na můj velký monitor se mi vejde bez problémů klidně i 6 jeho oken. Na to zkopírování pár souborů denně stačí. Kdybych potřeboval kopírovat nebo přesouvat hodně věcí, asi bych už Total Commandera spustil.
Na pokročilejší práci s archivy mám i WinRAR, spíš ale kvůli tomu, že umí rozbalit ISO soubor a já jej nemusím vypalovat, ale spustím jej rovnou z disku.
Blogování a psaní článků - Windows Live Writer
Rád bloguji, i když jsem si vědom toho, že to je asi dost nudné a nikdo to nečte. Windows Live Writer používám na psaní článků jak do blogu, tak i sem na VbNet. Je to lepší než nějaké javascriptové rozhraní v prohlížeči, kde musíte ručně uploadovat obrázky atd. Windows Live Writer si se vším poradí sám a obrázky můžete vkládat přes schránku. Navíc můžu psát i když nejsem offline, což je rozhodně výhoda.
Vypalování - stačí Windows
Svůj notebook mám přes půl roku a za tu dobu jsem vypálil maximálně 10 disků. Nepotřebuji tedy žádné Nero, soubory umí vypalovat sám Windows a hudební CD umí zase Windows Media Player. Nic víc jsem vypalovat nepotřeboval.
Prohlížeč - Internet Explorer 7
Asi si řeknete, že jsem šílený. Je to pravda. Všichni, kteří si myslí, že počítačům rozumí, používají Firefox. Ti, kdo počítačům rozumí, používají Operu nebo Internet Explorer 7. Pokud navrhuji nějaký web, samozřejmě jej testuji ve všech třech prohlížečích, ale pokud něco prohlížím nebo hledám, používám výchozí prohlížeč. Startuje ze všech nejrychleji (možná je to tím, že jej používám nejvíc, a tak si jej Vista přednačte do paměti) a umí vše, co potřebuji. Mimochodem dokud nebyla verze 7, používal jsem IE6. Pokud jste si totiž doinstalovali MSN Toolbar, doinstalovalo to do IE6 i záložky, kvůli kterým všichni instalovali Mozillu.
Bezpečnost - Windows Defender
Neměl bych zapomenout ani na ochranu proti virům, ale vzhledem k tomu, že nemám potřebu lézt na pornostránky a hledat cracky, které většinou obsahují i viry, antivirový program nemám. Stačí mi zapnutá funkce UAC ve Windows Vista, přestože občas otravuje, je to postačující ochrana. Kromě toho má v sobě Vista vestavěnou antispywarovou ochranu Windows Defender.
Už bude konec, nebojte
Tak, doufám, že jsem vás tímto výčtem aplikací příliš neotrávil. Tyto programy mám vyzkoušené, většina z nich je zdarma. A mám ještě jeden postřeh - dost lidí často přeinstalovává Windows a je to jedině tím, že si nainstalují každou kravinu, kterou najdou na Internetu. Většinu programů ale pak stejně nepoužívají a obešli by se i bez nich. Pokud si nainstalujete jen tyto aplikace, nepolezete na stránky s nevhodným obsahem a nebudete stahovat cracky, vydrží vám Windows bez přeinstalace klidně několik let (ale antivirový program si raději nainstalujte).
Koncem března letošního roku jsem si pořídil notebook, nainstaloval na něj Windows Vista a musím říci, že až na pár drobností a bluescreenů způsobených špatnými ovladači jsem s tímto systémem a těmito aplikacemi spokojen. Úplně nakonec musím napsat, že kompilace jádra mého spolubydlícího se nepodařila a je odložena na neurčito. Podotýkám že bez nadávání, přestože Vista mu funguje a stejně na ni nadává pořád.