Microsoft Fest aneb skvělý víkend na Matfyzu

Tomáš Herceg       21.10.2007       C#, VB.NET, SQL, Silverlight, ASP.NET/IIS, HTTP/HTML, Databáze, Office, JavaScript       12667 zobrazení

Tento víkend se na Malé straně v budově Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy konal 2. ročník konference s názvem Microsoft Fest. Oba dva dny, jak v sobotu, tak i v neděli, se konaly přednášky o nejnovějších a nejzajímavějších technologiích, které Microsoft vyvíjí. Rád bych zde stručně popsal, o čem která přednáška byla, a také přidám vlastní názor a komentáře, protože některé věci by se daly určitě trochu zlepšit.

V sobotu měl první přednášku Martin Pavlis, mluvil o Windows Server 2008 Core, což je speciální edice nového chystaného operačního systému pro servery, a to bez grafického rozhraní a z toho plynoucích vymožeností. Přednáška byla velmi dobrá, výklad byl srozumitelný a dynamický, prokládaný ukázkovými videi v češtině, která jsou ke stažení na webu Microsoftu.

Dále měl vystoupit Michal Altair Valášek, ale prý si pár dní před přednáškou přeinstaloval systém a cosi mu tam chybělo, takže to pohotově přebral Štefan Šimon s přednáškou o připravovaném SQL Serveru 2008. Jediné, co mě na nové verzi zaujalo, byly hierarchické indexy, což je zjednodušeně řečeno nová funkce sloužící k indexování složitějších struktur v databázi. Přednáška byla celkem dobrá, trochu zlobilo demo ve Virtual PC, za což zřejmě mohl software pro záznam videa z obrazovky.

Pak měl následovat oběd. Většina z nás počítala s tím, že oběd bude zajištěn na místě, ale bylo nám oznámeno, že slovo oběd v programu bylo myšleno jako pauza na oběd. Mohli to do toho programu ale napsat, vzal bych si s sebou svačinu. Člověk tam jde kvůli informacím, ne kvůli jídlu, ale myslím si, že pizza nebo alespoň bageta pro každého by Microsoft finančně nesložila. Zatím se mi nikdy nestalo, že by na Microsoftí akci nebylo občerstvení.

Po obědě konečně vystoupil Michal Altair Valášek s povídáním o rozdílech mezi IIS 6 a novou IIS7, tedy o webovém serveru, který je součástí Windows. Dozvěděli jsme se o novém konfiguračním modelu a na několika příkladech byla ukázána modularita nového serveru. Přednáška byla asi nejlepší ze všech - Michal Valášek má řečnický talent a jeho vtipné hlášky neměly konkurenci - "... takže pokud potřebujete SessionState ukládat do databáze, napíšete si providera, který to uloží do databáze, pokud to chcete psát černou křídou do komína, stačí si opět napsat providera, který to zapíše černou křídou do komína."

Pak následovala poměrně zajímavá přednáška o PowerShellu od Jáchyma Kouby. Celkem zajímavé téma, pěkné praktické ukázky, ale nějak mě to nezaujalo, přestože jsem přednášku o PowerShellu neviděl ani jednu, což se o většině ostatních témat říct nedá.

Po přestávce přišel Štěpán Bechynský, který povídal o nových Visual Studio Tools for Office, tedy o nové verzi sady nástrojů začleněné do Visual Studia 2008, která slouží pro vývoj aplikací postavených nad produkty Microsoft Office. Přednáška pěkná, přestože jsem ji už slyšel víckrát, tak Štěpán to vždycky dokáže podat trochu jinak. Možná by nebylo od věci napsat krátké demo přímo na přednášce, ale na to nebylo moc času.

Pak přišel Dalibor Kačmář se svou již tradiční přednáškou o Windows Presentation Foundation. Přestože tato technologie není nijak nová, moc se ještě neuchytila, asi na to ještě nikdo nemá čas. Přemýšlel jsem, že bych v tom začal něco dělat, ale design mi nejde, a to je asi problém většiny programátorů. Tuto přednášku bych spíš ukazoval na seminářích pro designéry, já osobně jsem ji viděl již asi pětkrát, ale neznám jediného grafika neprogramátora, který by věděl, co to WPF je, natož pak aby v tom uměl dělat. Výklad byl na můj vkus trochu pomalejší (i kdybych přednášku viděl poprvé, šlo by trochu zrychlit a stihnout toho více), ale zase Dalibor celou přednášku ukazoval přímo programování a návrh rozhraní v Blendu, takže byla práce prakticky vidět.

Neděle začala poměrně vláčnou přednáškou Jaroslava Klímy o tom, co přináší nové Visual Studio 2008. Místo ukazování slajdů s výčtem všech novinek by možná bylo lepší ukázat jen novinky významnější, ale zato prakticky. Korunováno to bylo ukázkou, kde se nové Visual Studio spustilo patrně v rozlišení 800x600 a vedle něj ještě zabíral cenné místo postranní panel z Windows Vista. Díky tomu se v režimu, kdy se zobrazoval kód i návrhář formuláře, do části pro kód vešly jen 3 řádky a na každý řádek asi tak 2 slova. Bylo to docela legrační. Chápu, že se rozlišení nedalo kvůli záznamu z obrazovky přepnout, ale záznam přece jde dělat i na 1024x768 a sidebar je možné schovat. Ale i tak byla tato přednáška poměrně dobrá.

Tomáš Petříček s povídáním o technologii LINQ oživil trochu ospalou atmosféru, přednáška byla velmi zajímavá. Složitější, ale o to zajímavější dema neukázaly jen základní funkce, ale skutečné využití této technologie.

Po obědě přišla další přednáška, tentokrát o technologii Silverlight v podání Igora Staňka a Milana Paška. Bylo to poměrně dobré, ale podle mého názoru (možná je to tím, že tuto přednášku vidím také asi po páté) by bylo lepší ukázat hlavně novější verzi Silverlight 1.1 prakticky a o starší 1.0 se jen zmínit. Příklady ale jinak byly dobré, i když možná by se nemuselo na každé přednášce ukazovat, jak napsat videopřehrávač, ale třeba jak komunikovat s webovou službou nebo jak napsat jednoduchou hru, třeba hada, což netrvá o moc déle.

Velmi dobrou přednášku měl Petr Kaleta, který se věnoval novinkám týkajícím se webového vývoje, a také technologii AJAX. Vysvětlil základní principy a ukázal nové možnosti Visual Studia 2008 co se týče práce s novými HTML designery. Výklad byl dynamický a srozumitelný, ukázky též.

Vše zakončil opět Tomáš Petříček s povídáním o funkcionálním jazyku F#, ale tak nějak navečer jsem to už moc nechápal. Tomáš totiž neukazoval základy jazyka, ale asi předpokládal, že už o něm něco málo víme. Kousky, které se s F# dají provádět, jsou sice pěkné, ale naučit se v tomto jazyku myslet dá asi pořádně zabrat, takže se do toho osobně zatím radši pouštět nebudu. Ukázky pěkné, ale podle mě zase až moc složité, chtělo to pro začátek ještě něco jednoduššího, na čem by byl vidět samotný princip jazyka a funkcionálního programování jako takového. Ne všichni už měli přednášku o funkcionálním programování.

Akce se mi celkově moc líbila, jsem rád, že tyto aktivity podporuje fakulta, na kterou jsem před pár týdny nastoupil. Některé přednášky by šly zlepšit, je jasné, že Martin Pavlis, Michal Altair Valášek, Štěpán Bechynský a Dalibor Kačmář přednášejí více, takže mají k dispozici víc materiálů a ukázek, ale i ostatní se velice snažili a bylo to moc dobré. Jen tak dál, těším se na další ročník. Doufám, že bude s občerstvením, to jediné mi výrazněji chybělo. Alespoň něco k pití.

 

hodnocení článku

2 bodů / 2 hlasů       Hodnotit mohou jen registrované uživatelé.

 

Nový příspěvek

 

Diskuse: Microsoft Fest aneb skvělý víkend na Matfyzu

Ahoj, mas sice pravdu, ze na MS akciach sa vzdy objavi nejake obcerstvenie, ale je potrebne pochopit, ze toto bola studentska akcia, organizovana studentami a nie Microsoftom.

Co sa tyka Silverlightu, tak je sice mozne, ze si podobnu prednasku videl uz viac krat, ale vacsina ludi na MS Feste o Silverlight len pocula, takze je nutne v tmoto obdobi hovorit len o zaciatkoch - preto aj ten videoprehravac... casu bolo malo a preto sa zlozitejsie demo nevoslo.

Ale inac dik za peknu reportaz a som rad, ze si bol spokojny!

spigi (Igor Stanek) - www.aspnet.sk

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Ahoj,

diky z feedback. To ze mame na plakatu napsano "obed" a ze to zni opravdu dost hloupe jsem si uvedomil bohuzel az v sobotu, takze priste na to dame pozor (a nebo radsi MS presvedcime ze bagetu zvladnou :-)).

Tomas Petricek

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět

Diskuse: Microsoft Fest aneb skvělý víkend na Matfyzu

To s tým hadom je dobrý nápad.

nahlásit spamnahlásit spam -1 / 1 odpovědětodpovědět
                       
Nadpis:
Antispam: Komu se občas házejí perly?
Příspěvek bude publikován pod identitou   anonym.

Nyní zakládáte pod článkem nové diskusní vlákno.
Pokud chcete reagovat na jiný příspěvek, klikněte na tlačítko "Odpovědět" u některého diskusního příspěvku.

Nyní odpovídáte na příspěvek pod článkem. Nebo chcete raději založit nové vlákno?

 

  • Administrátoři si vyhrazují právo komentáře upravovat či mazat bez udání důvodu.
    Mazány budou zejména komentáře obsahující vulgarity nebo porušující pravidla publikování.
  • Pokud nejste zaregistrováni, Vaše IP adresa bude zveřejněna. Pokud s tímto nesouhlasíte, příspěvek neodesílejte.

přihlásit pomocí externího účtu

přihlásit pomocí jména a hesla

Uživatel:
Heslo:

zapomenuté heslo

 

založit nový uživatelský účet

zaregistrujte se

 
zavřít

Nahlásit spam

Opravdu chcete tento příspěvek nahlásit pro porušování pravidel fóra?

Nahlásit Zrušit

Chyba

zavřít

feedback