Ach jo, už zase je Linux lepší a než Windows

Tomáš Herceg       20.10.2007             12431 zobrazení

Málokomu se povede vyprudit mě hned ráno, dnes se to povedlo mému spolubydlícímu z koleje, který mi poslal kus diskuse s jakýmsi pochybným ortodoxním uživatelem operačního systému Linux (až později jsem se dozvěděl, že obdobné příspěvky našel na nějakém webu, co tyhle hlášky generuje). Přestože mě hádky o tom, jestli je lepší Windows, nebo Linux, většinou nechávají chladným (resp. usmívám se a vím své, tím totiž ostatní nejvíc rozčílím), dnes udělám výjimku a pokusím se vysvětlit, proč je pro mě Windows lepší než Linux. Je to můj osobní názor, nikoliv obecná pravda, ale budu rád za komentáře k tomuto tématu. Upozorňuji, že vulgární komentáře budu mazat.

Příspěvek obhajující Linux a hanící Windows, který mě dnes tak vyprudil, je z jedné poloviny lež a z druhé vulgarita. Bohužel to bývá u argumentace pro Linux spíše pravidlem než výjimkou. Respektuji lidi, kteří mají svůj názor a kterým Linux vyhovuje, ale nerespektuji děti a studentíky, kteří vlastní názor nemají a pokřikují jen to, co četli v časopisech nebo na Internetu, kde je 90% článků přinejmenším neobjektivních. Uvádím tedy pár klasických argumentů.

Já mám v Linuxu akcelerovanej desktop a vy ve Windowsech ne.

Základním znakem typických "počítačových expertů" je ten, že neznají ani Linux, ani Windows. Prostě jen někde slyšeli, že na Windows někdo nadává, a tak chtějí být na té správné straně. Nahrává tomu nálada evropské socialisticky založené společnosti viz můj článek Evropská unie - socialismus jak vyšitý. Windows Vista samozřejmě má akcelerovaný desktop Windows Aero, který sice neumí poťouchlé efekty jako sněžení na plochu a podobné hovadiny, které jsou při běžné práci naprosto k ničemu a člověk je stejně zkusí jednou nebo dvakrát. První přesvědčovací kličkou je tedy lež. Navíc přínos akcelerovaného desktopu není klíčová vlastnost, kterou bych od systému čekal, tím ale nechci říci, že to je k ničemu.

Já v linuxu nemám viry, rootkity a ostatní bordel, kdežto vy ve Windowsech furt. Mě nehrozí, že mi spadne počítač, kdežto vám vjednomkuse.

Bude se asi divit, ale já jsem na Windows virus nikdy neměl. 99% zavirovaných počítačů je způsobeno neznalostí, nevědomostí a neopatrností uživatele, nikoliv chybou systému. Pokud uživatel nechápe ani základní principy práce s počítačem, neměl by jej používat. Pokud vyplní své jméno a heslo k bankovnímu účtu přímo do e-mailového klienta anebo si prohlíží přílohy zpráv, které mají název click_here_to_see_this_cool_video.exe, stahuje ty úžasné barevné spořiče obrazovky s rybičkami, případně má nelegální software a stahuje cracky z webů, které se trojskými koni jen hemží, není se čemu divit, že mají počítač zavirovaný. Problém je mezi židlí a monitorem, ne v operačním systému.
Ano, Windows občas padají, ale je to špatně napsanými ovladači, které většinou nevyjdou z dílny Microsoftu. Ani nekvalitní aplikace moc na stabilitě systému nepřidají - spousta aplikací zapisuje do Program Files, přestože se to nemá, na to jsou totiž Application Data, které má každý uživatel svoje, a kromě toho jsou ještě jedny globální pro celý systém. I Linux má chyby a pokud ještě nikdy neviděl kernel panic (odvozeno od slova panika), nic o Linuxu neví. Programátoři jsou jen lidé a není možné napsat program bez chyb, natožpak produkt, který má miliony řádků kódu a který má běžet na milionech různých konfigurací počítačů. Windows i Linux mají chyby, ale protože Windows používá více lidí, je to víc vidět.

Já si můžu nastavit všechny barvičky v KDE, protože KDE rulezzz a ve windowsech je to natvrdo šedé.

To je další lež, ve Windows si už od verze 95 můžete změnit všechny barvy tak, jak se vám zlíbí. Něco takového snad prý uměly i Windows 2.0 a 3.x, ale tím si nejsem jistý. Od verze Windows XP není problém změnit kompletně motiv, takže třeba rámečky oken mohou vypadat úplně jinak, ale v zásadě je možné "přeskinovat" už celý systém.

Já mám zadarmo v Linuxu defaultně předinstalované už i aplikace iptables, xmms a mozilla.

Ještě že tak, běžní uživatelé by to sami asi nezvládli. Ve Windows ale taky máme už v základní instalaci Windows Media Player (ať už si o tom EU myslí cokoliv) a Internet Explorer. Navíc tyto aplikace si každý může stáhnout a jednoduše nainstalovat, stačí několik kliknutí. V Linuxu sice již jsou vizuální rozhraní pro instalace programů, ale jak dlouho?

Linux má OBROVSKY VELKÝ UPTIME, daleko větší než ty vaše posraný náhražky operačního systému.

To, jestli systém běží v tahu 10 let nebo jestli běží měsíc a pak je na pět minut restartován kvůli instalaci aktualizací, nehraje vůbec žádnou roli. Každého, kdo má rozum, uptime až tolik nezajímá, zajímá ho, kolik bude stát správa serveru, školení administrátorů atd. Jistěže stabilita a dostupnost hrají velkou roli, ale výpadek na 5 minut za měsíc nepřekonatelný problém není. Pro velké firmy se Linux nevyplatí, Microsoft má kompletní nabídku propojených produktů a technologií - Windows Server, Active Directory, Sharepoint, Office, Visual Studio .NET, Team Foundation Server. Kdo tyto produkty nezná, nepochopí, ale tyto nástroje pomáhají při vývoji a správě komplexních rozsáhlých firemních systémů, při sdílení dat atd. Tady je Microsoftí platforma nepřemožitelná. Ukažte jedinou velkou firmu s 1000+ počítači, která nemá Windows Server a Active Directory. Pár se jich možná najde, ale je jich jako šafránu. Pořizovací cena je vyšší (i když firmy stejně kupují Linux za peníze i s podporou, kdyby se cokoliv stalo), ale náklady na správu a údržbu velkých systémů jsou o dost nižší, pokud jde o produkty Microsoftu. 99% počítačů neudělá reklama, ale kvalita. Neříkám, že s Microsoftími produkty nejsou problémy, vždycky je prostor pro zlepšování, ale rozhodně je s nimi problémů a potíží nejméně. Řešením problémů s Windows jsem za celý život strávil méně času než instalací a konfigurací Linuxu, a to jsem jej jenom zkoušel.

Vy musíte složitě klikat, jenže já, fiškus, si napíšu do commandlajny jen if [ -f ~/.bashrc ]; then . ~/.bashrc; fi.

Ale zase se musí učit ty skriptovací jazyky a veškeré příkazy, které používá. Na Windows si nemusím pamatovat nic a naklikám to samé, co vy. Nehledě na to, že na Windows je možné vše naskriptovat to samé (díky novému PowerShellu, který umí to co bash a ještě mnohem více), ale máme možnost volby - kdo to umí, skriptuje, kdo neumí, kliká. Něco, co nabízí jen jednu možnost už z principu nemůže být lepší, než něco, co nabízí možností více.

Kdybyste nebyli vymaštění imbecilové tak byste už dávno nádherný kvalitní operační systém Linux používali jako každý normální člověk !!! Jste jen tupci a hovada jdoucí s davem. LINUX RULEZZZZZZ!!!!!!! Beztak je máte ukradený vy socky s nagelovanejma vlasama. Je mi z vás na blití.

A končíme samozřejmě nadávkami, urážkami a slovním průjmem nesmyslů a arogance, které může pronášet jen člověk bez mozku nebo člověk plný nenávisti. Každý má právo používat to, co chce, a to, že 99% lidí používá to samé, neznamená, že člověk je členem tupého stáda. Každý normální člověk nepoužívá Linux. Osobně mám originální krabicovou verzi Windows Vista Ultimate Edition, čili nic nelegálního. To, že většina lidí krade, neplatí, bohužel, jen v IT, ale všude. A nagelované vlasy opravdu nemám, co je však zajímavější - zjistil jsem, že všichni linuxáci, co znám, pijou kafe.

A já se ptám na jednu zásadní věc - jak běžný uživatel, který chce Linux, sežene disk, ze kterého distribuci nainstaluje? V 90% případů potřebuje Windows, aby požadovanou distribuci stáhnul, Nero, aby obraz disku vypálil, a pak teprve může instalovat. Občas v časopisech sice vyjde nějaké CD, ale často to není nejnovější verze, nebo verze taková, kterou chcete. Neříkám, že Linux je špatný, na jednoúčelová jednoduchá zařízení, jako třeba router, se hodí velmi dobře, ale pro běžné uživatele je nevhodný. Pokud vám stačí jen webový prohlížeč a nechodíte do banky přes Internet, tak Linux stačí. Většina počítačů je ale v domácnostech s dětmi a děti hrají hry, kterých na Linuxu moc nejde. A i pro programátory je Windows lepší - musí se psát programy pro platformu, kterou někdo používá. Pokud běžným uživatelům nastrčíte Linux, za chvíli přijdou s tím, že jejich děti chtějí hrát stejné hry, jako jejich spolužáci s Windows, rodiče chtějí, aby dětem fungovala angličtina, kterou jim koupí na CD, atd. Kdyby byl Linux lepší, lidé by jej dávno používali. Ale radši dobrovolně poruší zákon a používají nelegální Windows. Poměrně dost lidí už ale využilo výhodné nabídky a svůj operační systém zlegalizovalo. Koupili by si nekvalitní produkt? To asi těžko, tím spíše, když je jiná alternativa zadarmo.

Jaké trumfy nám Linux nabízí? OpenOffice.org je funkcemi na úrovni Office 97, běžným uživatelům ale stačí. Jenže je i pro Windows. Firefox, poměrně dobrý prohlížeč, je ale také i pro Windows. GIMP, který se mnoho neználků odvažuje srovnávat s Adobe Photoshop, umí jen základní funkcionalitu, která také může několika lidem stačit, ale je také i pro Windows. Lidé tedy můžou mít open source aplikace, pokud jim vyhovují více, ale kromě toho i nejnovější hry, angličtiny a vše, aniž by měli Linux. Tím si Linux škodí, lidé na něj nemají důvod přejít.

Pro programátory je prostě nejlepší Microsoft Visual Studio 2005 (a blížící se vydání verze 2008). Ti, co tvrdí, že vim nebo emacs jsou vývojová prostředí, nemají všech 5 pohromadě, jsou to jen textové editory, ikdyž poměrně inteligentní. Navíc Microsoft za posledních pár let opravdu dělá skvělé věci a technologie, mnoho produktů uvolnil zdarma. Třeba Express edice vývojového prostředí Visual Studio 2005, dále Express edici SQL Serveru 2005, kvalitního a výkonného databázového stroje, který patří ke špičce na trhu. Technologie jako .NET Framework, ASP.NET, Silverlight atd. jsou velmi mocné nástroje pro tvorbu lepších aplikací, a to jak pro web, tak i pro desktop. A Windows Live poskytuje spoustu aplikací zdarma, prostor pro blogy, customizovanou domovskou stránku, poměrně slušné vyhledávání, 1 GB místa pro uložení souborů, 4 GB pro uložení videí pro streaming a v neposlední řadě 5 GB e-mailovou schránku s dobrým webovým rozhraním a synchronizací do MS Outlooku, což je mimo jiné další z geniálních programů pro práci s maily, kalendářem a úkoly. Využívám jej téměř neustále, navíc vše můžu synchronizovat do svého PDA. Nemusím nic složitě konfigurovat a instalovat, vše funguje tak, jak chci, kdyžtak si v nastavení naklikám, co potřebuji.

Microsoft pořádá i tady v České republice mnoho akcí a seminářů pro programátory, kde se dozvíte, jak kterou technologii využívat a kde o ní sehnat informace, to všechno zdarma. A mají radost, když jejich technologii někdo použije. Když jsem vytvořil web VisualBasic.cz, oslovil mě přímo jeden člověk z Microsoftu a nabídnul nám podporu a pomoc. Navenek se nechovají jako nerudná firma, které jde jen o prachy.

Používám všechny tyto produkty, protože jsou podle mě nejkvalitnější a mám s nimi nejméně problémů. Není to kvůli tomu, že jsou od Microsoftu, nejsem "náboženský fanatik". Ohájit svůj názor jde i bez rulezzzů, nadávek, vulgarit a podobných výkřiků. Konstruktivní kritiku vítám, chci znát názor opačné strany.

 

hodnocení článku

0       Hodnotit mohou jen registrované uživatelé.

 

Nový příspěvek

 

Diskuse: Ach jo, už zase je Linux lepší a než Windows

K tomuhle clanku neni naprosto co dodat. Plne s Vami pane Hercegu souhlasim.. Je to o pristupu k PC a o tom co kdo od toho ceka. Ja cekam system, kde si na dve kliknuti pustim film, pripojim a synchronizuju mobil, pustim hudbu, TV kartu i s dalkovym ovladanim a na druhou stranu system na kterem vyvijim aplikace do prace (jsem .NET programator)....

Ale myslim ze flame a debaty na toto tema tady budou vzdy. Je to porad o tom samem. Ale zkuste nekdy pocitacovemu neznalkovi ukazat jak nainstalovat a spustit Windows a potom Linux. Jak dopadnete? A to je rozhodujici.. To co je schopna pouzit masa lidi je "normalni" dle masovych meritek.

Nooanda

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Ahoj,

doufám,že neurazilo,že v nadpisu sem dal linux na první místo:D

Rád bych se vyjádřil k Vašim příspěvkům,které sem si s úsměvem na tváři početl.Byl a jsem uživatelem Windows,přesto mám na svém PC nainstalovány i systémy UBOUNTU a KABOUNTU,které používám daleko více.

Problém s instalací ovladačů: To,že sem se tu dočetl,že ve windows je vše daleko snadnější považuji za nesmysl.Jen si vemte,když nahodíte poprvé systém(musím zaklepat,Windows sem nepřeinstalovával hodně dlouho),kolik toho musíte instalovat.A po instalaci Linuxu?vůbec nic.Systém si vše obstará sám.Hodiny instalací driverů,programů,kodeků aj. v Linuxu trvá 5min a systém je připraven.Takže pro uživatele mnohem snadnější.

Linux a hry?

To že na Linuxu nezprovozníte hry(nepočítám hry z balíčků) je fáma.Na linux je vydáno celkem dost kvalitních her.

Že nefungují hry co chodí jen pod Windows???Další fáma.

I na Linuxu hraji Call of Duty 2,Counter strike,NFS aj.

Problém není v Linuxu ale v DirectX,což je aplikace Microsofu a samozřejmě,90% her ho využívá.Avšak Linux má vlastní program WINE které simuluje prostředí D3D,takže hry na Linuxu frčí také.

Takže děcka si stěžovat nemůžou.

Přirovnání openoffice k MS office 97,to je trošku přehnané,no ale pokud chce někdo platit za office od MS tak se divte i ty pod Linuxem fungují.

Mé shrnutí:Linux je pro uživatele daleko jednoduší systém a kdo ho zkusí pravděpodobně neopustí.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Naprostá pitomost. Pod Linuxem funguje jen základní hardware a na svůj notebook s Windows Vista nemusím instalovat kromě grafické karty jediný ovladač, všechno si to najde samo z Windows Update.

Hry, které jmenujete, že na Linuxu jdou, jsou 10 let staré, dneska je rok 2008 a hraje se Oblivion, Zaklínač, Bioshock atd.

Microsoft Office 2007 stojí pro domácnosti pár kaček, takže to není taková položka a máte kvalitní kancelářský software. Pokud píšete jeden dokument za měsíc, pak se to kupovat nevyplatí, jako nouzovka OpenOffice stačí. Ale jinak ne.

Linux není jednodušší na ovládání, kvůli nastavení trochu méně běžných věcí musíte lézt do konfiguračních souborů, ve Windows toho klikáním v oknech nastavíte mnohem víc. Wine není úplně legální prostředek na spouštění aplikací, jsou to de facto vykradená Windows, ale proč věci dělat jednoduše, když jdou složitě, žejo.

99% uživatelů si Linux vyzkouší a pak ho opustí, proto má taky Linux pořád necelé jedno procento uživatelů. A navíc se na tom systému nedá pracovat, ještě jsem neviděl jediného člověka, který by na Linux opravdu programoval něco užitečného (výjimkou jsou vývojáři jádra Linuxu), pořád si tam akorát hraje, něco nastavuje, kutí atd.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

"A navíc se na tom systému nedá pracovat, ještě jsem neviděl jediného člověka, který by na Linux opravdu programoval něco užitečného (výjimkou jsou vývojáři jádra Linuxu), pořád si tam akorát hraje, něco nastavuje, kutí atd."

Dovolím si s Vámi nesouhlasit. Na naší škole /Fakulta Informatiky MU v Brně/ se na Linuxu vyučuje programování v C, C++, Haskell, Java a možná další.

Když jsem si chtěl něco nakódit v C / C++ pod Windows narážel jsem neustále na MS VS, ve kterém se musel nejdříve "vytvořit projekt" než člověk vůbec mohl přeložit svůj Hello world!, naproti tomu v linuxu stačí zadat do příkazové řádky g++ helloworld.cc a je to bez porodních bolestí.

Další bod ve prospěch Linuxu bych uvedl profiling kódu - záležitost MS VS až nějaké dražší verze pro týmové projekty, v Linuxu standardní vybavení (gprof). Prostě na co jsem v Linuxu zvyklý, jako na běžnou věc, nemám ve Windows šanci si obstarat.

Tohle jsou právě ty maličkosti, kvůli kterým preferuji Linux před Windowsama.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Pokud vám vyhovuje práce v příkazové řádce, můžete úplně stejně jednoduše na windows použít řádkový kompilátor, který mimo jiné využívá i samotné Visual Studio.

Jinak naklikání projektu sice chvíli trvá, ale pokud děláte užitečnou práci (což je psaní velkého projektu s desítkami souborů, ne psaní Hello Worldu) a chcete to dělat na linuxu ručně, pak musíte psát makefile, přeji příjemnou zábavu. Pro mě je podstatné, jak efektivně se mi dělá s větším projektem, jestli je napsání Hello Worldu o 2 minuty rychlejší je naprosto nepodstatné.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Svůj příspěvek jsem se snažil již jednou poslat, ale asi se to nezdařilo. Pokud tu bude dvakrát, tak se omlouvám. Klidně to smažte.

Jobs: Bille, ale my sme lepsi

Bill: Steve, tys to nepochopil, na tom nezalezi...

(Pirati ze silicon walley)

Zdravim.

Nevim proč jste tak zaujatý proti Linuxu. Chápu vaše důvody, proč jste se rozhodl preferovat os. Windows. Je rozšířený, je na něj nejvíce aplikací, Microsoft nabízí ucelená řešení atd.

Ale některé vaše argumenty proti Linuxu mi přijdou stejně úsměvné a zaujaté jako argumenty jiných lidí odsuzujících třeba os. Vista.

Pokud jste ještě nečetl, doporučuji 7 dílný článek Dávám Windows šanci aneb Vista z pohledu linuxáka. Autor zde poměrně objektivně a bez zbytečných předsudků srovnává Vistu s Linuxem. Zajímavé čtení. Jeden z mála opravdu přínosných článků na téma Windows vs. Linux.

"http://miho.blog.zive.cz/page/2/"

Dál bych se chtěl vyjádřit k některým Vašim výrokům.

Na svém počítači provozuji WXP a Mandrivu, takže si myslim, že mohu trochu srovnávat.

>> Linux není jednodušší na ovládání, kvůli nastavení trochu méně běžných věcí musíte lézt do konfiguračních souborů, ve Windows toho klikáním v oknech nastavíte mnohem víc.

Téměř veškerá nastavení systému se daji udělat klasicky klikoidně přes GUI. Nevim co si představit pod pojmem méně běžné.

Konzoli používám vyjímečně, třeba pro nastavení repozitářů, nebo když jsem zkoušel překládat program. Řekl bych, že v Mandrivě se dá klikáním nastavit víc věcí než v XPéčkách. Když chci něco nestandartního ve Windows, tak musím dělat zásahy v registru.

Podle mého názoru jsou konfiguráky srozumitelnější než registr Windows. Nevim jak pro vás, ale pro mě ano.

Takže tento argument neberu.

>> A navíc se na tom systému nedá pracovat,

To má být nějaký konkrétní argument? Když už, tak aspoň řeknu, co mi nešlo, chybělo atd. Takovéto výkřiky mi připadaji ubohé. Můžete mít nějaké specifické požadavky, ale neznamená to ještě, že se v tom nedá pracovat.

>> ještě jsem neviděl jediného člověka, který by na Linux opravdu programoval něco užitečného,

No vidíte, já zas neviděl někoho, kdo by dělal něco užitečného pro Windows :-). Nejvíce aplikací pro Win. jsou hry.

A ty tisíce aplikací v repozitářích Linuxu podle vás asi spadly z nebe, že jo :).

>> pořád si tam akorát hraje, něco nastavuje, kutí atd.

To myslíte ty různé Wista packy, vánoční skiny, a podobné hračičky? Já myslel, že nejvíc takových serepetiček je pro Windows. Nebo se mýlím?

Co se týče těch ovladačů, zkuste se na to podívat z druhé strany.

Vzhledem k tomu, jak moc - málo je Linux rozšířený, tak toho na něm funguje dost. Když uvážím, že většinu ovladačů píšou sami vývojáři Linuxu, nebo různí dobrovolníci tak musím smeknout před tím, kolik toho na Linuxu dnes běží. Kdyby Windows měli na trhu 1-2 %, jakou by měli podporu?

>> Kdyby byl Linux lepší, lidé by jej dávno používali.

A co takhle: Kdyby byla Vista lepší, lidé by ji dávno používali.

Nepřipadá vám to podobné? Některé důvody platí pro obojí. Například předsudky. V tom se snad i shodnem. Většina počítačů se prodává s předinstalovaným MS Windows. Ve školách je většinou Windows. Navíc mnozí lidé se nechtěji učit novým věcem, chtějí si "jet" v těch svých zaběhlích kolejích. Nehledě na to, že Linux má těžší pozici, protože se pokouší naskočit do rozjetého vlaku. Pokud vím, tak Linux se používá na většině serverů, v elektronice atd.

O tom, že Microsoft je pověstný nedodržováním standartů se raději nezmiňujete. Pokud se na trhu prosadí něco, co nepochází od Microsoftu, snaží se to zničit - např. jazyk Java, standart OpenGL...

Omlouvám se za poněkud dlouhý příspěvek.

Snad můj příspěvek nevyzněl příliž negativně. Některé vaše argumenty chápu. Sám používám jak Windows, tak Linux. Baví mě objevovat nové věci. Je dobře když je tu konkurence. Myslím si, že kdyby Microsoft nebyl tlačen konkurencí, nebyly by jeho produkty tak kvalitní jako dnes.

Podle mě by bylo optimální, kdyby měl Linux tak

20-30 % podíl na trhu. Aby byl více respektován jak výrobci HW, tak vývojáři. To bych považoval za optimální stav.

Přeji pěkné svátky a hezký nový rok.

Martin

nahlásit spamnahlásit spam 2 / 2 odpovědětodpovědět

Nemám moc času, takže jen krátce:

1. Konkrétně Mandrivu jsem nedávno instaloval a příkladně síťování se mi naklikat nepodařilo, padalo to na nějaké chybě. Záleží asi na distribuci, já na ně asi nemám štěstí. Je to taky asi dané zvykem, ale stejně většina uživatelů Linuxu raději všechno nastavuje v konzoli.

2. Registry Windows jsou super věc, bohužel je většina aplikací (včetně Microsofích) zabordeluje spoustou balastu. Základní myšlenka je ale dobrá - máte tam jasně danou strukturu a členění, oddělená nastavení jednotlivých uživatelů a celého počítače. Třeba oprávnění na jednotlivé položky a podvětve, které se občas hodí, s textovými konfiguráky to neuděláte.

3. Že se na Linuxu nedá efektivně pracovat, za tím si stojím. Není tam žádné rozumné vývojové prostředí (Eclipse a NetBeans se k tomu sice blíží, ale měl bych k nim dost výhrad a navíc je můžu provozovat i na Windows). Dost lidí stále píše ve vimu nebo v emacsu a tvrdí, že to je produktivnější a lepší, to je úplná blbost. Je hezké, že na tři klávesy můžete udělat věc, která s tetem provede složité úpravy, ale takové věci děláte jednou denně. Naproti tomu vás takový vim zdržuje při naprosto běžných věcech jako uložení souboru - místo snadného Ctrl-S musíte mačkat něco jako Esc, dvojtečka, w, Enter, i apod.

Řádkové kompilátory a debuggery jsou pěkná věc, ale nevyrovná se to plnohodnotnému IDE s pořádnými ladícími nástroji, Unit Testy, Profilerem a pořádnou správou verzí.

4. U nás na MFF je tak polovina linuxáků, ale drtivá většina z nich má akorát plnou hubu keců (ona totiž platí nepřímá úměra mezi halasností projevu a množstvím odvedené práce). Věčně sedí na IRC, řeší tam kraviny, čekají na to, až tam přijde nějaký "windowsák", aby mu mohli nadávat a hádat se s ním, když tam jednou za týden někdo takový přijde. Ano, asi existují i někteří pracovití, ale já jsem žádného neviděl. Zato znám spoustu lidí, kteří píšou na Windows, ať už v C++ a v .NETu a dělají užitečných věcí dost, například píšou desítky článků na tomto webu pro programátory začátečníky atd. Konkrétně za mě mluví můj osobní web, projektů a práce jsem odvedl docela dost.

Repozitáře aplikací na linuxu obsahují sice tisíce aplikací, ale ukažte mi, kolik z nich je funkčních a dodělaných. Moc jich nebude. A když si je člověk chce dobastlit (jak to tak u open source bývá), aby to k něčemu bylo, vykašle se na to, protože k tomu není žádná dokumentace kromě nepřehledných zdrojáků (mám s tím docela bohaté zkušenosti a platí to i o open source projektech na Windows).

5. Ano, i na Windows existuje mnoho kravinek a tuningů, ale nestrávíte tím tolik času jako editací různých konfiguráků, nastavováním práv a nastavováním celého systému tak, aby dělal, co se po něm chce. Jenom instalace většiny ovladačů je problém.

6. Ano, Linux používá méně lidí, proto je na něj méně ovladačů, ale to mě nezajímá. Já potřebuju pracovat a chci, aby mi všechno fungovalo. To je na Linuxu problém. Neříkám, že je špatný, někomu to třeba vyhovuje, ale pro mě to není ta pravá volba.

nahlásit spamnahlásit spam -2 / 2 odpovědětodpovědět

Diskuse: Ach jo, už zase je Linux lepší a než Windows

Celkem náhodou jsem dnes narazil na jeden článek, který se otevřenému tématu věnuje - a dle mého celkem racionálně a myslím, že podchytil i podstatu problému. Pokud máte chuť, doporučuji přečíst a to včetně diskuse pod článkem, protože ta je krásným dokladem skutečnosti, proč je mězi běžným lidem "linuxová komunita" tak oblíbená a že právě tato komunita je jednou z velkých brzd rozvoje celého systému.

Článek najdete na http://digiweb.ihned.cz/1-10050430-22372...

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Ach jo, už zase je Linux lepší a než Windows

Nechtělo se mi číst všechny ty příspěvky, ale s jedním musím nesouhlasit: Linux, konkrétně jeho asi nejlepší distribuce Ubuntu, si můžete zdarma nechat zaslat poštou, originál, zadarmo, a ještě si můžete vybrat, jestli chcete 32 nebo 64 bitovou verzi. Tudíž žádné Nero, Windows a další programy. Dále bych chtěl také říct, že jakožto člověk, který používá Windows, nemůžete soudit Linux. Neznáte ho tak dobře, neprozkoumal jste všechny jeho možnosti, tak prosím, nekritizujte. Já používám na jenom PC XPéčka, protože zbytek rodiny je úplně negramotný a z Linuxu by asi zešíleli, a musím uznat, že jsem taky nikdy neměl žádný vir ani podobný bordel. U Linuxu ale také ne(ten mám na svojem PC). Trochu mě ze začátku štvala mizerná podpora grafik od ATI,ale s nedávno vydanými ovladači a novým emulátorem "Windows" jedou hry jako BioShock a další krásně plynule, mnohdy i rychleji než ve Vistách. Pravdou je, že tomu musí trochu rozumět. Závěr je asi takový, že ten kdo umí číst, se v Linuxu neztartí. Jde jen o to přečíst si, na co klikáte, co přesně děláte, a ne jennotoricky zajet myší do levého dolního rohu a kliknout, protože by tam měl být Start. :-)

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Otázkou je, kolik lidí ví, jak se Linux sehnat dá. V článku nepíšu, že to bez Windows nejde, ale situace je taková, že běžní uživatelé netuší, kde Linux získat. Zkuste se zeptat kohokoliv. Pokud Linux nemá, odpoví, že ho stáhne z Internetu. Nebude vědět, kam má napsat, aby mu ho poslali. Ale to je jedno.

Nevím, kde čtete, že jsem s Linuxem nikdy nedělal. Nejsem typ člověka, který by odsoudil něco, co vůbec nezná. Faktem je, že než jsem nainstaloval a zprovoznil všechno, co jsem potřeboval, na Ubuntu, zabralo mi to týden. Tolik času jsem dohromady nestrávil řešením potíží s Windows za posledních 5 let. Nejde o to naučit se klikat, i ve Windows si můžete všechno dělat v příkazovém řádku. Ale nemusíte, pochopíte základy práce s většinou aplikací, když můžete klikat. Nemusíte číst spousty manuálů, na Windows je většina věcí intuitivní a snadno proveditelná. Na Linuxu již dnes taky, ale rozhodně ne všechno.

Navíc si musítě vybírat hardware a software podle toho, co umí váš operační systém a ne podle toho, co chcete vy. Možná to stačí běžným uživatelům, kteří potřebují pouze webový prohlížeč, ale většině to zkrátka nestačí.

Můžete mi tvrdit, že rozchodíte Bioshock pod Linuxem, ale já se ptám, kolik vám to dá práce? Musíte tomu rozumět. Ale většina lidí tomu nerozumí.

Neříkám, že Linux je špatný, ale je tam ještě hodně věcí ke zlepšování. Snad se to za pár let zlepší.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Ach jo, už zase je Linux lepší a než Windows

Já v linuxu nemám viry, rootkity a ostatní bordel, kdežto vy ve Windowsech furt. Mě nehrozí, že mi spadne počítač, kdežto vám vjednomkuse.

Já jsem neměl na počítači virus nikdy. A to ani v době, kdy jsem nepoužíval antivirus. Nevím, kdo přišel na to, že na Windowsech jsou viry, rootkity a ostaní bordel furt, ale všichni, koho znám a kdo používají Windows (a většinou jsou to jen běžní uživatelé) si ani nedokáží představit, co se vlastně stane, když člověk stáhne vir (nad teoriemi typu výbuch počítače se již jen melancholicky usmívám). Neříkám, že na Linuxech jsou viry stále a nedokážu pochopit, jak může uživatel Linuxu tvrdit, že na Windows viry jsou, když je sám nepoužívá!

Co se týče pádu systému, to se mi děje témeř neustále. Nikolivěk však v důsledku virové infekce, ale kvůli malé hodnotě virtuální paměti a neuvěřitelnému workoholismu mého CPU.

Já si můžu nastavit všechny barvičky v KDE, protože KDE rulezzz a ve windowsech je to natvrdo šedé.

Jeden můj známý - grafik - si udělal na Windowsi skin sám, a je celkem slušivý. Zabralo to sice pár dní, ale výsledek je super.

Já mám zadarmo v Linuxu defaultně předinstalované už i aplikace iptables, xmms a mozilla.

Já mám zadarmo na WINech nainstalováno mnohem více aplikací než tyto tři zmíněné, z nich stejně používám jen lišku.

Vy musíte složitě klikat, jenže já, fiškus, si napíšu do commandlajny jen if [ -f ~/.bashrc ]; then . ~/.bashrc; fi.

To je sice pěkné, jenže než bych se tohle učil, tak si radši hodím zástupce čehokoliv na plochu či lépe dokovatelný toolbar. Nevím tedy, zda se dotyčný má čím chlubit.

Kdybyste nebyli vymaštění imbecilové tak byste už dávno nádherný kvalitní operační systém Linux používali jako každý normální člověk !!! Jste jen tupci a hovada jdoucí s davem. LINUX RULEZZZZZZ!!!!!!! Beztak je máte ukradený vy socky s nagelovanejma vlasama. Je mi z vás na blití.

Kdybych byl vymaštěný imbecil, byl bych autorem tohoto prázdného výrazu. Jenže jím nejsem a autor se bude muset smířit s tím, že je 99% procent lidí nenormálních (všichni jste blázni, jenom já jsem letadlo... tak to řekl ten člověk (jistě měl všech pět pohromadě) co ho vedli do blázince?).

Někdy se vyplatí jít s davem, kdybych se tím kdysi já sám neřídil, skončil bych sám, bez peněz v Londýně a moji spolucestující by dávno doma seděli u televize. Ale na druhou stranu jít vždy s davem také není nejlepší volba.

I kdybych byl 'socka' s nagelovanými vlasy, byl bych na tom lépe než autor tohoto příspěvku. A navíc: můžete mi vysvětlit, jak může být donedávna nejbohatší muž planety, otec Windowsů, sockou?

Pokud jste můj nudný projev přečetli až sem, gratuluji a děkuji za pozornost :)

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

Běžní uživatelé virus chytnout můžou a stává se jim to pravidlně - lezou na pochybné weby, klikají na všechno, co vidí, prostě na každou reklamu a nechápou, že na Internetu nemůžou stahovat všechno a musí dávat pozor. Pokud by tihle všichni používali Linux, budou se psát viry na Linux. Paradoxní je, že všichni nadávají Microsoftu, že má blbý systém, místo toho, aby nadávali hackerům, kteří ty viry píšou a škodí nám.

A Windows ti padá, protože instaluješ každou kravinu, kterou najdeš na netu. Stabilní a bezproblémový Windows, tj. systém včetně všech updatů, MS Office, jeden ze tří běžných browserů, QIP (místo oficiálního ICQ, které zpomaluje a dělá binec), IrfanView na obrázky, MSN Live Messenger (pokud chcete), Nero a Windows Defender. A samozřejmě Visual Studio. Nic víc nepotřebujete, i když si myslíte, že jo. Nástroje pro urychlování systému a veškeré tweak utility systém akorát likvidují a zpomalují - nemá cenu ani vypínat systémové služby, oni v MS dobře ví, proč je nechali zapnuté, rozhodně tomu rozumí lépe vy. Pokud máte legální software a nestahujete cracky, vir nechytnete a Windows vám vydrží 2 roky bez přeinstalování. Svádět nestabilitu a pomalost na Windows, virtuální paměť nebo procesor je hovadina - vždycky za to může uživatel, prtože nainstaluje 10x víc aplikací, než používá. Navíc spousty programů jsou napsány špatně a stabilitu systému narušují dost podstatně.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Běžní uživatelé virus chytit můžou, a chytají. Já se také považuji za běžného uživatele, však jsem již zkušenější a tak moc dobře vím, kam klikat a kam ne.

To, že instaluji každou kravinu je pravda (ikdyž ne úplná, ale nebudu sám sobě lhát a tvrdit, že ne).

Bohužel nejsem jediným uživatelem na mém PC a to má na to také malý podíl. Nemám legalní OS, a to ne pro to, že bych si liboval ve stahování kdejaké hovadiny, ale pro to, že na to nemám peníze. A ikdyž mě píchá u srdce, když připouětím, že to co říkáš není nic jiného než pravda, netvrdím opak. Ale v mém osobním případě je už na návrat pozdě. Proto čekám na nové PC, na které rozhodně nebudu instalovat kraviny. Já osobně si to představuji takto: Mozilla, Winamp, IView, Visual Studio, Office a Mirandu. To je tak všechno co potřebuji.

A co se týká urychlovacích nástrojů, to jsem spáchal jen jednou. Taky jsem si pěkně zabordelil registry, ale nakonec jsem z toho vybruslil. A taky jsem udělal jednu úpravu na OS: nevím sice přesně co to znamená, ale nechl jsem běžet polchu ve druhém vlákně a myslím, že to nijak neškodí (doufám).

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Milý mladý příteli,

můžete naznačit, kde chcete vzít na nové PC, na které čekáte, když nemáte ani na legální OS? Nevymlouvejte se na nedostatek peněz, přiznejte, že než byste platil za OS, raději si za ty peníze koupíte o 1 GB RAMky navíc a OS si ukradnete! Není to až tolik o penězích, jako o slušnosti a odpovědnosti. A dost mne, konkrétně třeba u Vás, na kterém je vidět, že se o programování celkem živě zajímá, překvapuje, že k tomuto problému přistupujete takto lehkomyslně. Nebo si (sám jako programátor) tak málo vážíte práce programátorů u MS, že neuznáváte, že i oni by si za svou práci zasloužili nějakou tu mzdu? Zkuste se zamyslet, jestli se čistě náhodou nebudete někdy v budoucnu taky chtít živit třeba programováním a pokud ano, jestli za to nebudete od svého zaměstnavatele čistě náhodou taky požadovat nějakou tu mzdu. A važte si práce jiných (a vůbec nezáleží, jde-li o instalatéra, pekaře či programátora) a odpovídajícím způsobem se k ní taky stavějte.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Vlastně máte pravdu, že jde o výmluvy a taky máte pravdu, že bych si radši koupil 1GB Ramky navíc, než bych si koupil legální OS, ale vůbec to není pro to, že bych si nevážil práce programátorů MS. Je to prostě proto, že radši udělám dobře sobě, než někomu jinému. Já vím - je to hnusné, ale bohužel taky lidské. Nemyslete si, že je mi jedno, že do vývoje tohoto produktu vložily kvanta lidí možná i duši a nemyslete si, že když kradu software, tak mávnu rukou nad tím, že kradu umělecké dílo. Ale jako celý svět je to o pěnězích. Věřete mi, mít tu moc, vynahradil bych to těm lidem, ale bohužel jsem jenom člověk. A dovolím si být tak smělý, a řeknu, že jsem poctivý. Ano, kradu software, ale jen, když je to řekněme "nutné", tedy když si ho nemůžu dovolit ani kdybych se přetrhl. Jinak spoustu programů mám koupenou. Vůbec mi nedělá dobře, když lidem beru jejich věci, ale narovinu: radši budu další, kdo vypálí ilegál CD s WINama, než abych běžel na Linuxu. A k tomu novému PC. Mimoto, že si možná už i léta spořím, ale také mám zákonné zástupce, od kterých peníze požaduji jen velmi zřídka, ale ke studiu na střední škole považuji osobní počítač za nezbytnost. A právě na tomto osobním počítači budu mít legální software. Jsem zastáncem free alternativ drahých programů, ale u OS jsem prostě udělal výjimku. Opravdu nejsem z těch, co mají věčně zapnutý nějaký stahovací program.

Jestli to tak lze říct, tak mě mrzí, že mám nelegální software, ale neviděl jsem jiné východisko, protože ikdyž bych si spíše koupil 1GB operačky navíc, nikdy jsem si paměti nepřikupoval. (Vlastně mám počítač stále zaplombovaný)

Možná, že to tak vyznívá, ale věřte mi, že kdybyste mě znal, mohl byste o mne prohlásit, že jsem poctivý. Nechci aby to vypadalo, že to sám tvrdím, ale lidé mne takto hodnotí a já dělám dost proto, abych si tuto reputaci nepoškodil.

Možná si o mne myslíte, že si nevážím práce ostatních, ale já si dovolím tvrdit, že programování je svým způsobem umění (však vy víte, na co narážím) a já ho tak i beru. A nejen programování. Vážím si práce ostatních. A vůbec neberu lehkovážně autorská práva!

Myslím si o Vás, že jste bezvadný člověk, který má snahu pomoci každému, a že z Vás mluví skromnost, když se označujete za amatérského programátora a proto si to u Vás nechci rozházet. Doufám, že chápete, že jsem svůj OS neinstaloval s úsměvem a stejně tak doufám, že rozumíte tomu, že si Vážím práce kohokoliv jiného.

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

Je zajímavé, jak je tu v tuto noční dobu živo - no jo, vy vlastně máte zase prázdniny, co?.

Ale k věci - já se Vás v žádném případě neodvažuji soudit, tím méně pak odsuzovat, pouze jsem si dovolil upozornit na takový drobný detail, že i "malá krádež je krádež". Alespoň trošičku Vás omlouvá, že máte alespoň to špatné svědomí :-)).

Jinak si vzájemně nemusíme vůbec nic nalhávat, já situaci moc dobře znám (jsem totiž v pozici toho Vámi jmenovaného zákonného zástupce), svému synovi (jen o něco málo staršímu Vás) velice často musím stejnou problematiku znova a znova vysvětlovat, svým dcerám (téměř ve Vašem věku) musím dost často odmítat přepalovat "vypůjčené" programy či filmy. A taky vím, že než syn pochopil výhody legálního OS, taky se radši vymluvil, že na něj nemá, ale přitom si koupil bedny k počítači za dvojnásobek. No nic, berte to, prosím, jenom jako dobře míněnou "otcovskou" radu zkušenějšího (alespoň věkem).

Ostatně tato diskuse je o Linuxu, nebo ne?

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Problém je v celé naší společnosti - jezdit ukradeným autem, to by každý hned odsoudil, ale používat ukradený software a operační systém, sledovat kradené filmy a hudbu, to je úplně normální. Chápu, že software je drahý (resp. v Americe není, ale tady se prodává za cenu přepočítanou dle kurzu, čili asi 1$ = 20Kč, což je ovšem pro nás nevýhodné, protože pro Američana je 1$ jako pro nás 5 Kč). Proto se u nás software krade. Ale poctivé to není.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Ach jo, už zase je Linux lepší a než Windows

Jak sežene Linux? Napíše si do společnosti Cannonical a oni mu zdarma pošlou CDčko. Také není jediný člověk s počítačem, lze stáhnout a vypálit u někoho jiného atd ... Možností je spousta.

Většina lidí to nepoužívá proto, že by Windows byla lepší. Používá to proto, že nic jiného neznají. Píšete, že by ho lidé používali, kdyby byl lepší. Těžko ho někd může používat, když o něm ani neví.

Myslím, že kdyby výrobci dělali ovladače pro Linux a vývojáři dělali i Linuxové porty, bylo by to IMHO velice zajímavé.

IMHO kromě jednoduchých zařízení jako router se Linux hodí i na složitější zařízení jako superpočítače :-). Opravte mě, ale myslím, že i ty nejvýkonější neběží často ani na UNIXu ale na Linuxu. Na Windows neběží IMHO ani jeden. To ukazuje na hezku univerzálnost tohoto OS, od jednoúčelových zařízení, přes desktop, servery po superpočítače.

nahlásit spamnahlásit spam 1 / 1 odpovědětodpovědět

O společnosti Cannonical slyším poprvé, ale je dobře, že zde taková možnost je. Nerozšíření Linuxu ale není o tom, že by o něm lidé nevěděli. Každý počítačový časopis o něm píše a vyzdvihuje jeho výhody. Spousta běžných uživatelů jej vyzkoušela, minimálně nějakou live distribuci. Přesto jej skoro nikdo nepoužívá. Za posledních let se to ale hodně změnilo k lepšímu, pořád to ale asi ještě nestačí.

Univerzálnost Linuxu je srovnatelná s Windows, sice Windows neběhají na superpočítačích (k čemuž ale tento systém nikdy nebyl určen), ale zase běží bez problému třeba i v mobilních telefonech, PDA, hodinkách, na herních konzolích XBox atd. Něco jiného je napsat systém šitý na míru určitému zařízení (třeba tomu superpočítači) a udělat systém, který má běhat na milionech různých počítačů, a tady je na tom Windows o moc lépe než Linux. Na specializované věci je Linux většinou lepší, ale vyvinout specializované řešení na konkrétní zařízení je jednodušší. Kolik jste v životě viděl superpočítačů? Já se přiznám, že ani jeden.

Pro programátory je lepší, když má většinu jeden operační systém (a je jedno jaký, oba dva jsou kvalitní, ale na Windows je prostě víc aplikací), mohou se soustředit na jedinou platformu a odladit software pořádně. Multiplatformní aplikace jsou plné kompromisů tak, aby fungovaly všude, takže to cesta také není.

Jinak Windows se začal masově šířit v dobách, kdy rozhodně nebyl nejlepší. Prosadil ho dobrý marketing, ale to neznamená, že dnes má 99% díky marketingu. Má to hlavně díky tomu, že udržel a stále zlepšuje kvalitu svýh produktů (a vždy bylo a stále je co zlepšovat). Dneska nejde o to mít nejkvalitnější produkt, musíte jej umět prodat. To Linux neumí.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

.. este si dovolim doplnit, ze linux skodi sam sebe stale navysovanim poctom distribucii. je niekedy problem zohnat niekoho, kto je dobry ptave v tej vasej distribucii a ochotny poradit. dalej zhananie balickov pre vasu distribuciu. To, ze ovladace a aplikacie vychadzaju pre linux v tak omezenom pocte ma urcite svoj dovod, ale rozhodne to neni tym, ze by ludia linux nepoznali. My ho mame na serveri pri domacej sieti.. tam sa hodi. Robim IT podporu pre jednu firmu, a za 4 roky posobenia som sa stretol s uzivatelom linuxu asi 2-3krat. dene pritom riesim asi 50-100 zakaznikov. Nejak neviem ubranit pocitu, ze vela uzivatelov pouziva linux skor ako cast svojho "image" ako z toho praktickeho hladiska. samozrejme poznam aj ludi, (dvoch) co potencial lunuxu dokazu vyuzit.

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět

Diskuse: Ach jo, už zase je Linux lepší a než Windows

Treba sa tým zaoberať?

nahlásit spamnahlásit spam 0 odpovědětodpovědět
                       
Nadpis:
Antispam: Komu se občas házejí perly?
Příspěvek bude publikován pod identitou   anonym.

Nyní zakládáte pod článkem nové diskusní vlákno.
Pokud chcete reagovat na jiný příspěvek, klikněte na tlačítko "Odpovědět" u některého diskusního příspěvku.

Nyní odpovídáte na příspěvek pod článkem. Nebo chcete raději založit nové vlákno?

 

  • Administrátoři si vyhrazují právo komentáře upravovat či mazat bez udání důvodu.
    Mazány budou zejména komentáře obsahující vulgarity nebo porušující pravidla publikování.
  • Pokud nejste zaregistrováni, Vaše IP adresa bude zveřejněna. Pokud s tímto nesouhlasíte, příspěvek neodesílejte.

přihlásit pomocí externího účtu

přihlásit pomocí jména a hesla

Uživatel:
Heslo:

zapomenuté heslo

 

založit nový uživatelský účet

zaregistrujte se

 
zavřít

Nahlásit spam

Opravdu chcete tento příspěvek nahlásit pro porušování pravidel fóra?

Nahlásit Zrušit

Chyba

zavřít

feedback